Jak w dobie koronawirusa znaleźć pracownika z Ukrainy i o czym należy pamiętać?

Jak w dobie koronawirusa znaleźć pracownika z Ukrainy i o czym należy pamiętać?

Aktualności z kraju

Pandemia koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 bardzo negatywnie wpłynęła na rynek pracy w naszym kraju. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pracowników napływowych zza naszej wschodniej granicy. W marcu i kwietniu ubiegłego roku duża część z nich w obawie przed chorobą i niepewną sytuacją gospodarczą zdecydowało się wrócić na Ukrainę. Kiedy okazało się, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, wielu zdecydowało się jednak na powrót do Polski i ponownie podjęło pracę.

Czy Ukraińcy są nadal chętni do pracy w Polsce?

Niestety w przypadku aż 34% Ukraińców pracujących przed pandemią w Polsce, ich wyjazd spowodowany był zwolnieniem. Miało to związek z zatrudnieniem w branżach najbardziej dotkniętych lockdownem, na przykład w gastronomii, turystyce i hotelarstwie. Nasz kraj jest jednak nadal bardzo atrakcyjnym kierunkiem emigracji dla osób z Ukrainy, w związku z tym wielu z nich poszukuje pracy na terytorium Polski. Najważniejszy jest w tym przypadku aspekt ekonomiczny. Zarobki w Polsce są zdecydowanie wyższe, a poziom życia dużo lepszy niż za naszą wschodnią granicą.

Podczas poszukiwania i chęci zatrudnienia Ukraińców trzeba pamiętać jednak o wielu bardzo ważnych rzeczach, które nie były problemem przed wybuchem pandemii. Bez tego nie będziemy ich w stanie sprowadzić do Polski i legalnie zatrudnić.

Gdzie szukać pracowników ze wschodu?

Takie poszukiwania na własną rękę mogą być znacznie utrudnione. Nie są jednak niemożliwe do wykonania. W internecie znajdziemy bowiem wiele portali ogłoszeniowych, które skierowane są do naszych wschodnich sąsiadów. Możemy tam zamieścić ogłoszenie, a następnie oczekiwać na oferty ze strony osób chętnych do pracy. W dobie koronawirusa, zdecydowanie bardziej popularne jest jednak korzystanie z pośredników, którzy zadbają o odpowiednie dokumenty, a także o całą logistykę związaną z transportem pracowników do Polski.

Korzystając z pośrednika, nie będziemy zmuszeni do ciągłej weryfikacji aktualnych przepisów, dzięki czemu cała operacja z pewnością będzie udana. Niestety rządy państw działają dziś praktycznie z dnia na dzień. W związku z tym wiele przepisów i ograniczeń dotyczących przemieszczania się i przekraczania granicy może się pojawić w przeciągu nawet kilkunastu godzin.

Jak sprowadzić Ukraińców w dobie pandemii?

Pandemia COVID-19 zmieniła w naszym życiu bardzo dużo. Zmieniły się również przepisy dotyczące zatrudnienia osób zza granicy. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo epidemiczne oraz konieczność zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa.

Będąc pracodawcom, który chce sprowadzić Ukraińców do pracy w naszym kraju, musimy zapewnić im miejsce do kwarantanny. Jest to najważniejszy wymóg stawiany przez polskie prawo. Oczywiście muszą to być lokale, w których możliwe będzie normalne życie, tj. wyposażone w węzeł sanitarny oraz kuchnię.

Dobrym rozwiązaniem jest również przetestowanie pracowników po kwarantannie, ale jeszcze przed dopuszczeniem do pracy. Pozwoli to wychwycić przypadki bezobjawowe i ochronić pozostałych pracowników przed chorobą.

Artykuł powstał we współpracy z atlaswork.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze