Chcesz zrobić tatuaż permanentny? Zachowaj ostrożność!

Chcesz zrobić tatuaż permanentny? Zachowaj ostrożność!

10 maja 2022 roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie i ważną poradę dla osób, które zainteresowane są wykonaniem na swoim ciele tzw, tatuażu permanentnego. Chodzi przede wszystkim o stosowanie bezpiecznych tuszów do tatuażu, które powinny być opatrzone odpowiednim oznakowaniem. Czego konkretnie dotyczy ostrzeżenie GIS w tej sprawie?

Tatuaż permanentny to ryzyko dla zdrowia

Ostatnimi czasy bardzo często słyszy się o niebezpiecznych tuszach do tatuażu niewiadomego pochodzenia. Tym samym GIS wydał szczegółowe zalecenia dla osób, które pragną w niedalekim czasie wykonać na swoim ciele tatuaż permanentny. Z racji tego, że wykonanie tatuażu wiąże się z naruszenie powłok skórnych lub błony śluzowej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie i skład tuszu, który zostanie wykorzystany.

Uwaga! Tusz do tatuażu oprócz barwników, zawiera również szereg substancji pomocniczych, takich jak rozpuszczalnik, regulator pH, substancja konserwująca i wiele innych.

Tusz do tatuażu – oznaczenie mieszaniny

Etykieta mieszaniny użytej do wykonania tatuażu powinna zawierać takie informacje jak:

  • Numer partii,
  • Wykaz składników,
  • O ile wynika to ze składu produktu informacje o:
    • zawartości regulatorów pH,
    • obecności związków niklu i chromu (VI) (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 % dla chromu 0,00005 %)
    • instrukcji bezpieczeństwa na potrzeby używania.

Ponadto na etykiecie może widnieć ostrzeżenie stanowiące o możliwym zagrożeniu wystąpienia reakcji alergicznej.

Uwaga! Osoba, która podjęła się wykonania tatuażu u swojego klienta jest zobowiązana do przekazania informacji znajdujących się na etykiecie tuszu oraz zawartych w instrukcji użytkownika.

Uwaga! Mieszaniny niezawierające zwrotu “Mieszaniana do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnymnie mogą być używane do tatuowania.

Sprawdź również:


Źródło: gov.pl
Zdjęcie w artykule: pixabay.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.