10 maja 2022 roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie i ważną poradę dla osób, które zainteresowane są wykonaniem na swoim ciele tzw, tatuażu permanentnego. Chodzi przede wszystkim o stosowanie bezpiecznych tuszów do tatuażu, które powinny być opatrzone odpowiednim oznakowaniem. Czego konkretnie dotyczy ostrzeżenie GIS w tej sprawie?
Tatuaż permanentny to ryzyko dla zdrowia
Ostatnimi czasy bardzo często słyszy się o niebezpiecznych tuszach do tatuażu niewiadomego pochodzenia. Tym samym GIS wydał szczegółowe zalecenia dla osób, które pragną w niedalekim czasie wykonać na swoim ciele tatuaż permanentny. Z racji tego, że wykonanie tatuażu wiąże się z naruszenie powłok skórnych lub błony śluzowej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie i skład tuszu, który zostanie wykorzystany.
Uwaga! Tusz do tatuażu oprócz barwników, zawiera również szereg substancji pomocniczych, takich jak rozpuszczalnik, regulator pH, substancja konserwująca i wiele innych.
Tusz do tatuażu – oznaczenie mieszaniny
Etykieta mieszaniny użytej do wykonania tatuażu powinna zawierać takie informacje jak:
- Numer partii,
- Wykaz składników,
- O ile wynika to ze składu produktu informacje o:
- zawartości regulatorów pH,
- obecności związków niklu i chromu (VI) (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 % dla chromu 0,00005 %)
- instrukcji bezpieczeństwa na potrzeby używania.
Ponadto na etykiecie może widnieć ostrzeżenie stanowiące o możliwym zagrożeniu wystąpienia reakcji alergicznej.
Uwaga! Osoba, która podjęła się wykonania tatuażu u swojego klienta jest zobowiązana do przekazania informacji znajdujących się na etykiecie tuszu oraz zawartych w instrukcji użytkownika.
Uwaga! Mieszaniny niezawierające zwrotu “Mieszaniana do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym” nie mogą być używane do tatuowania.
Sprawdź również:
- Czym jest gaz musztardowy
- Czym jest jad kiełbasiany
- Ile zarabia dietetyk
Źródło: gov.pl
Zdjęcie w artykule: pixabay.com

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.