Bochenek chleba za 10 zł? Takie ceny już w grudniu 2022 roku!

Bochenek chleba za 10 zł

Obecnie za 1000 g chleba zapłacimy średnio 4,60 zł, a w niektórych sklepach nawet 8 zł. Pomimo już wysokich cen pieczywa, musimy nastawić się na jeszcze większy podwyżki. Ceny mąki przez ostatni rok wzrosły o 100% i jeżeli doliczymy do tego stale rosnące koszty paliwa i energii elektrycznej, to przyszłość cenowa na sklepowych półkach pisze się dosyć ponuro.

Ceny chleba w 2022 roku ostro w górę!

Przewodniczący Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP Stanisław Butka w wywiadzie dla “Faktu” przedstawił przyszłość cenową pieczywa w bardzo szarych barwach. Według niego ceny pieczywa do końca roku wzrosną niemal dwukrotnie. Tym samym nawet za zwykły bochenek chleba będziemy musieli zapłacić pod koniec 2022 roku nawet 10 zł.

Dlaczego chleb drożeje?

Głównym powodem tak gwałtownych wzrostów cen pieczywa na polskim rynku są trzy czynniki:

  • rosnące ceny paliwa (w tym oleju napędowego);
  • podwyżki energii elektrycznej;
  • wojna na Ukrainie.

Wszystkie te czynniki przekładają się na rosnące koszty produkcji pieczywa oraz jego transportu. Podwyżki cen są dosyć dobrze zauważalne już teraz i nic nie zapowiada ich stabilizacji, a tym bardziej spadku. Będzie tylko gorzej, a pod koniec 2022 roku pieczywo ma zdrożeć niemal dwukrotnie w stosunku do obecnych cen.

Wojna na Ukrainie podnosi ceny chleba w Polsce

Jednym z czynników, które mają wpływ na rosnące ceny pieczywa, jest trwająca wojna na Ukrainie. Blokada portów i utrudniony eksport zboża, a także ogólny spadek produktywności i problemy z gospodarką rolną wywołane konfliktem zbrojnym, przekładają się na ekstremalnie niską dostępność tego produktu na europejskich rynkach. Ukraina znana jest z eksportu olbrzymiej ilości zboża i zyskała miano “spichlerza Europy”.

Niska podaż zboża w połączeniu z innymi czynnikami, przekłada się na bardzo odczuwalny wzrost cen pieczywa w sklepach.

Podwyżki cen produktów spożywczych w sklepach

Warto podkreślić, że sporo więcej płacimy nie tylko za chleb, ale i pozostałe produkty spożywcze. Średnie ceny niezbędnych produktów spożywczych wzrosły w kwietniu o 6,2% w porównaniu do kwietnia 2021 roku. Największe podwyżki dotknęły wyroby z tłuszczu (np. masło). Dalej w kolejne podwyżek znajduje się nabiał, wędliny, mięso oraz ryby.

Sprawdź również:


źródło: eska.pl
źródło zdjęcia głównego: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.