Części do wózków widłowych

Wybór części do wózków widłowych – oryginały czy zamienniki?

Inżynieria

To się prędzej czy później wydarzy. Awaria. Wózki widłowe, choć są wyjątkowo pancernymi maszynami odpornymi na ciężkie warunki pracy, jak każde inne urządzenie podlegają zużyciu i uszkodzeniom. Zresztą nie musi to być właśnie efektowne zniszczenie podczas pracy – wiele części ulega naturalnemu wyeksploatowaniu. Pojawia się wtedy pytanie, czym je zastąpić. Niemal każdy sklep z częściami do wózków widłowych ma na stanie zarówno części oryginalne, jak i zamienniki. Te drugie są zazwyczaj sporo tańsze, ale wiele osób zastanawia się na ich jakością. Z drugiej strony, jeśli wózek nie jest używany intensywnie, nie zawsze musi być zbudowany z najlepszych komponentów. Przyjrzyjmy się bliżej obu rozwiązaniom.

Oryginalne części

Najprostsze rozwiązanie, które zaproponuje Ci każdy firmowy sklep z częściami do wózków widłowych. Ich jakość jest bardzo dobrze znana i sprawdzona (w końcu wózek wyjechał z takimi z fabryki, znasz więc ich żywotność). Zazwyczaj też (choć nie zawsze) są to komponenty najlepiej wykonane, jest to więc wybór przede wszystkim dla tych, którzy eksploatują wózek intensywnie. W końcu w takim wypadku każda wymiana to kosztowny przestój. Dlatego warto postawić na oryginalne części przede wszystkim w najważniejszych układach wózka. Choćby hydraulika. Pompy i siłowniki podlegają bardzo dużym obciążeniom i powinny być możliwie niezawodne. To samo dotyczy elementów napędu. Czasem warto dopłacić, aby uniknąć problemów.

Zamienniki

Można na nich sporo zaoszczędzić. Jeśli sklep z częściami do wózków widłowych proponuje Ci zamienniki, dobrze jest sprawdzić opinie o producencie i zasięgnąć rady mechanika. Nierzadko okazuje się, że jakością takie części nie ustępują oryginalnym, a można nawet dostać takie o większej wytrzymałości. Te jednak rzadko bywają tańsze. Należy jednak unikać „okazji” w cenie kilkukrotnie niższej od oryginału – zazwyczaj ma to odzwierciedlenie w poziomie wykonania. Bez wahania zamienniki można brać do „niewitalnych” lub prostych w wykonaniu części. Przełączniki, oświetlenie, wszelkie osłony i obudowy. Tak samo filtry lub przewody – powinny sobie bez problemu poradzić. Przy innych nie radzimy robić oszczędności bez konsultacji z kimś doświadczonym.

Zachowując rozsądek i nie skąpiąc zbytnio, możemy dbać o nasz wózek przy pomocy zarówno oryginalnych części, jak i zamienników. A dobry sklep z częściami do wózków widłowych poznamy po tym, że pomoże nam dobrać najlepsze rozwiązanie!

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze