Wybór części do wózków widłowych – oryginały czy zamienniki?

Części do wózków widłowych

To się prędzej czy później wydarzy. Awaria. Wózki widłowe, choć są wyjątkowo pancernymi maszynami odpornymi na ciężkie warunki pracy, jak każde inne urządzenie podlegają zużyciu i uszkodzeniom. Zresztą nie musi to być właśnie efektowne zniszczenie podczas pracy – wiele części ulega naturalnemu wyeksploatowaniu. Pojawia się wtedy pytanie, czym je zastąpić. Niemal każdy sklep z częściami do wózków widłowych ma na stanie zarówno części oryginalne, jak i zamienniki. Te drugie są zazwyczaj sporo tańsze, ale wiele osób zastanawia się na ich jakością. Z drugiej strony, jeśli wózek nie jest używany intensywnie, nie zawsze musi być zbudowany z najlepszych komponentów. Przyjrzyjmy się bliżej obu rozwiązaniom.

Oryginalne części

Najprostsze rozwiązanie, które zaproponuje Ci każdy firmowy sklep z częściami do wózków widłowych. Ich jakość jest bardzo dobrze znana i sprawdzona (w końcu wózek wyjechał z takimi z fabryki, znasz więc ich żywotność). Zazwyczaj też (choć nie zawsze) są to komponenty najlepiej wykonane, jest to więc wybór przede wszystkim dla tych, którzy eksploatują wózek intensywnie. W końcu w takim wypadku każda wymiana to kosztowny przestój. Dlatego warto postawić na oryginalne części przede wszystkim w najważniejszych układach wózka. Choćby hydraulika. Pompy i siłowniki podlegają bardzo dużym obciążeniom i powinny być możliwie niezawodne. To samo dotyczy elementów napędu. Czasem warto dopłacić, aby uniknąć problemów.

Zamienniki

Można na nich sporo zaoszczędzić. Jeśli sklep z częściami do wózków widłowych proponuje Ci zamienniki, dobrze jest sprawdzić opinie o producencie i zasięgnąć rady mechanika. Nierzadko okazuje się, że jakością takie części nie ustępują oryginalnym, a można nawet dostać takie o większej wytrzymałości. Te jednak rzadko bywają tańsze. Należy jednak unikać „okazji” w cenie kilkukrotnie niższej od oryginału – zazwyczaj ma to odzwierciedlenie w poziomie wykonania. Bez wahania zamienniki można brać do „niewitalnych” lub prostych w wykonaniu części. Przełączniki, oświetlenie, wszelkie osłony i obudowy. Tak samo filtry lub przewody – powinny sobie bez problemu poradzić. Przy innych nie radzimy robić oszczędności bez konsultacji z kimś doświadczonym.

Zachowując rozsądek i nie skąpiąc zbytnio, możemy dbać o nasz wózek przy pomocy zarówno oryginalnych części, jak i zamienników. A dobry sklep z częściami do wózków widłowych poznamy po tym, że pomoże nam dobrać najlepsze rozwiązanie!