Statua Wolności w Nowym Jorku stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu w Stanach Zjednoczonych USA. Budowę Statuy Wolności rozpoczęto już w 1876 roku, a cała konstrukcja osiadła na wyspie Liberty Island, u ujścia rzeki Hudson. Poznaj dokładne dane techniczne, wysokość oraz zarys historyczny Statuy Wolności w Nowym Jorku.
Statua Wolności – informacje ogólne
Statua Wolności (ang. Statue of Liberty), a właściwie Wolność Opromieniająca Świat, jest znanym niemal wszystkim znakiem rozpoznawczym amerykańskiej metropolii Nowy Jork, znajdującym się na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson. Monument ten, zarządzany przez National Park Service, stał się symbolem Nowego Świata i wolności, podarowanym Amerykanom przez naród francuski w celu upamiętnienia sojuszu, jaki zawarli w trakcie rewolucji amerykańskiej.
Posąg ten przedstawia postać wyłaniającą się z zerwanych łańcuchów, która w prawej ręce trzyma pochodnię, a w lewej, ważącą 31 ton, tablicę, na której umieszczono inskrypcję: “JULY IV MDCCLXXVI” (4 lipca 1776 r.), czyli datę podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Statua Wolności – wysokość i dane
Wysokość Statuy Wolności w USA to dokładnie 46,5 metra (razem z cokołem 93 metry). Na uwagę zasługuje także waga Statuy Wolności, która wynosi aż 229 ton. Jej szerokość w talii to natomiast 11 metrów. Warto wspomnieć, że sam piedestał również nie należy do małych, ponieważ jego wysokość wynosi zaskakujące 47 metrów.
Statua Wolności – ciekawostki
- Budowę głowy oraz ręki z pochodnią rozpoczęto jeszcze przed zakończeniem projektu, dlatego też elementy te ukończono w roku 1877. Rok później zostały zaprezentowane w Paryżu, podczas Wystawy Światowej.
- Większość potrzebnych funduszy, potrzebnych do ukończenia piedestału, pozyskano ze zbiórki, w której łącznie wzięło udział 120 000 darczyńców. Finalnie zebrana kwota odpowiada ok. 2,4 mln dzisiejszych dolarów.
- Pierwotnie statua miała brązowy kolor, spowodowany zastosowaniem miedzianego pokrycia. Na skutek czynników atmosferycznych w roku 1920 była już całkowicie zielona.
- Korona postaci zawiera siedem kolców, które symbolizować mają siedem kontynentów.
- Płomień pochodni wykonano z 24 karatowego złota.
- Ze względu na niesamowite rozmiary monumentu jest on jednym z najczęściej trafianych przez pioruny obiektów w Nowym Jorku.
- Na szczyt Statuy Wolności prowadzi 377 stopni.
Historia i budowa Statuy Wolności
Nieoficjalnie historia monumentu rozpoczyna się już w 1865 roku, kiedy jeden z francuskich zwolenników zniesienia niewolnictwa miał zasugerować zbudowanie pomnika, symbolizującego przymierze oraz przyjaźń narodów amerykańskiego i francuskiego.
Oficjalnie jednak pomysł pojawił się w 1875 roku, łącznie z propozycją podziału kosztów jego powstania – finalnie sam posąg sfinansowali Francuzi, a piedestał – Amerykanie.
Budowa Statuy rozpoczęła się w 1876 roku we Francji i łącznie trwała 8 lat, aż do 4 lipca 1884 roku, kiedy zaprezentowano ją ambasadorowi amerykańskiemu. Nad projektem pomnika do roku 1879 pracował Viollet-le-Duc, który zmarł w wyniku choroby jeszcze przed jego ukończeniem, którym rok później zajęli się Maurice Koechlin i Gustav Eiffel. Są oni odpowiedzialni między innymi za umieszczenie we wnętrzu pomnika klatek schodowych, prowadzących do pochodni oraz na sam szczyt pomnika.
Gotową statuę ostatecznie zaprezentowano ambasadorowi amerykańskiemu 4 lipca 1884 roku, do jej transportu przystąpiono jednak dopiero rok później, ze względu na przedłużające się prace związane z piedestałem, spowodowane brakiem funduszy na jego ukończenie.
Finalnie prace nad całością trwały dziesięć lat, a oficjalna ceremonia odsłonięcia Statuy Wolności odbyła się 8 października 1886 roku.
Zwiedzanie Statuy Wolności
Wiele turystów przybywających na teren USA z pewnością głowi się, w jaki sposób można zwiedzić Statuę Wolności. Okazuje się, że nie jest to skomplikowane. Przede wszystkim podróż do symbolu Nowego Jorku ma swój początek przy Battery Park w okolicach One World Trade Center. Alternatywą jest podejście od strony New Jersey. W tych punktach czeka nas żmudne oczekiwanie w kolejce na prom, który zabierze nas bezpośrednio na Liberty Island. Czas podróży promem to ok. kilka minut, a więc to doskonała okazja, aby zrobić nieco zdjęć.
Warto w tym miejscu dodać, że przed wejściem na pokład promu musimy przejść dosyć rygorystyczną kontrolę (niczym na lotnisku) i na pewno nie obejdzie się bez odstania pewnego czasu w kolejce. Po dotarciu na Liberty Island możemy przystąpić do zwiedzania wyspy.
Problem może jedynie stanowić zwiedzanie kopuły Statuy Wolności. Trzeba posiadać specjalny bilet, aby zyskać taką możliwość i co gorsza nie dostaniemy go od ręki. Jeżeli chcemy wejść na sam szczyt Statuy Wolności, wtedy musimy ze sporym wyprzedzeniem (co najmniej kilku tygodni) zarezerwować bilet przez internet.
Sprawdź również:
- Ile metrów ma olbrzymi posąg Sendai Daikannon w Japonii
- Jaki jest najdłuższy most na świecie
- Jaką wysokość ma najwyższy budynek na świecie