Ile zarabia strażak w PSP? Zarobki w straży pożarnej

Ile zarabia strażak? Poznaj zarobki w straży pożarnej PSP

Zarobki

Strażak to bez wątpienia zawód wymagający odpowiedniej kondycji fizycznej i sporej odpowiedzialności. Gaszenie pożarów, wyjazdy do wypadków komunikacyjnych, wsparcie służb ratunkowych – to nie jedyne obowiązki, które spoczywają na strażakach. Czy jednak zawód ten jest opłacalny? Ile zarabia strażak w Państwowej i Ochotniczej straży pożarnej? Sprawdźmy, ile wynosi pensja na tym stanowisku i czy wynagrodzenie jest adekwatne do trudu pracy wykonywanej przez PSP w Polsce.

Obowiązki straży pożarnej

Strażacy mają bardzo szeroki zakres obowiązków. Do najważniejszych z nich jest gaszenie pożarów. Każda osoba na tym stanowisku jest przeszkolona z zakresu tłumienia ognia różnego pochodzenia. Do obowiązków PSP i OSP należy również reagowanie na wszelkiego rodzaju zagrożenia życia, takie jak wypadki komunikacyjne, lotnicze, wodne oraz wszelkiego rodzaju zagrożenia chemiczne.

Przeczytaj również!  Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce? Pensje na rok 2020

Do mniej znanych zadań strażaków należą m.in. interwencje dotyczące gniazd niebezpiecznych owadów, aczkolwiek dotyczy to wyłącznie sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Czy strażacy zdejmują koty z drzew? Nie leży to w oficjalnym kanonie ich obowiązków, ale mogą wykonywać to z pobudek czysto humanitarnych.

Kolejne obowiązki strażaków to m.in. dbanie o porządek w remizie strażackiej. Dotyczy to przede wszystkim właściwego utrzymania pojazdów i sprzętu ratunkowego. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się sytuacja awaryjna, która wymaga nagłej interwencji. Stąd też bardzo istotne jest dbanie o nienaganny stan wszelkiego wyposażenia ratowniczego w remizie. Do bardziej prospołecznych zadań strażaków należy m.in. pomoc w organizacji imprez masowych, takich jak wydarzenia sportowe i kulturalne.

Przeczytaj również!  Numery alarmowe w zakładzie pracy – aktualne dane 2020

Ile zarabia strażak? Zarobki w straży pożarnej PSP

Strażak zatrudniony w Państwowej Straży Pożarnej zarabia przeciętnie od 2000 do 3000 złotych brutto. Zarobki oficera w straży pożarnej mogą z kolei sięgać nawet 8000 złotych brutto. Dokładna kwota wynagrodzenia zależna jest od stopnia i rangi strażaka.

Ponadto do jego pensji należy doliczyć dodatki z uwagi na pracę w ciężkich warunkach. Ich wysokość zależy od stopnia szkodliwości wykonywanych zadań. Wynoszą one kolejno:

  • 5% – przy I stopniu
  • 10% – przy II stopniu
  • 15% – przy III stopniu
  • 20% – przy IV stopniu

Strażacy mogą również liczyć na dodatki za każdy stopień służbowy od ok. 400 do nawet 1100 zł. Liczy się również staż pracy. Dodatek za niego średnio wynosi 1% za każdy przepracowany rok. Do pensji strażaka trzeba wliczyć również wszelkiego rodzaju nagrody jubileuszowe oraz premie za efekty w pracy. Według danych dostępnych w Internecie można wysnuć wniosek, że średnia pensja strażaka zatrudnionego w Państwowej Straży Pożarnej wynosi nieco ponad 4 tys. zł.

 

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.