ile-zarabia-stolarz

Ile zarabia stolarz? Jak wyglądają zarobki stolarza?

Zarobki

Zawód stolarza nie jest już tak popularny jak miało to miejsce jakiś czas temu. Pomimo ciągłego naboru na tego rodzaju stanowisko i względnie dobre wynagrodzenie, zawód stolarza nie budzi w nikim ekscytacji. Jak więc ma się praca stolarza w dzisiejszych czasach i na jakie zarobki może liczyć stolarz? O tym ile zarabia stolarz opisujemy w dzisiejszym artykule.

Co robi stolarz?

Większość osób powie, że jego praca skupia się na wytwarzaniu mebli z drewna. Ciężko nie przyznać w tym racji, ale to nie wyczerpuje listy możliwych zajęć stolarza. Dlaczego? Ponieważ stolarz wykonuje nie tylko meble, ale również inne przedmioty codziennego użytku, w tym chociażby ramy okienne. Co prawda proces produkcyjny jest w głównej mierze zmechanizowany, jednak stolarka okienna to nie tylko wytwarzanie, ale również finalna obróbka. To samo tyczy się drzwi. Ciekawostką jest również to, że stolarz może również zajmować się modelarstwem instrumentów muzycznych. Drewno ma bardzo szerokie zastosowanie, a fachowa wiedza i praktyczne umiejętności mogą na jego podstawie stworzyć niesamowite wręcz dzieła sztuki.

Zawód stolarza bardzo często mylony jest z cieślą. Można powiedzieć, że pojęcia te są utożsamiane jako ten sam zawód. W gruncie rzeczy tak nie jest, aczkolwiek faktycznie cieśla również zajmuje się obróbką z drewna. Główną różnicą jest to, że cieśla wykonuje znacznie większe konstrukcje budowlane takie jak domy czy statki.

Praca dla stolarza – czy jest opłacalna?

Spora część młodego pokolenia może stwierdzić, że stolarz to zawód wymarły. Rzadko kto ma czas i fach w ręku aby posługiwać się zwykłym młotkiem, dłutem czy strugiem. Wszystko jest zmechanizowane, również obróbka drewna. Czy więc na pewno wyuczeni stolarze powinni szukać pracy w innym fachu? Otóż nie! Przykładów można przedstawić wiele, np. produkcja mebli na zamówienie, pod wymagania konsumenta. W Internecie oraz na tablicach ogłoszeniowych w urzędach pracy można znaleźć sporo ogłoszeń o pracę, właśnie skierowanych do początkujących stolarzy lub tych bardziej doświadczonych. Okazuje się, że nawet jako pomocnik stolarza bez doświadczenia można sporo zarobić.

Ile zarabia stolarz?

Młode pokolenie może mieć sceptycznie nastawienie do zarobków w tak starym zawodzie. Na szczęście rynek pracy pokazuje, że zawód stolarza może być bardzo opłacalny. Naturalnie wszystko zależy od formy zatrudnienia, rozmiaru przedsiębiorstwa, lokalizacji i kilku innych czynników. Kilka lat temu spotkałem się z ogłoszeniem, na którym pomocnik stolarza bez doświadczenia miał oferowane 20 zł/h pracy i to w niewielkim mieście. Obecnie nie są to wielkie pieniądze, ale nie oszukujemy się – nie jeden chciałby zarabiać w ten sposób.

Aktualnie biorąc pod uwagę kilkadziesiąt dostępnych ogłoszeń o pracę w różnych rejonach kraju można powiedzieć, że wynagrodzenie dla stolarza wynosi średnio 4 tys. zł brutto /m-c. Czy są to godne pieniądze i adekwatne do wysiłku pracownika na takim stanowisku? Osobiście uważam, że tak. Przyjmując stałe godziny pracy na 1 etacie czyli 40h tygodniowo, zarobek ok. 3 tys. zł netto jest w porządku.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Od 11 lat tworzy specjalistyczne treści o charakterze poradnikowym. Jego wiedza czerpana jest z wielojęzycznych kanałów informacyjnych oraz encyklopedii naukowych. Osobiście miłośnik górskich podróży i pasjonat działań marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze