Ile zarabia pielęgniarka

Ile Zarabia Pielęgniarka? Statystyczne zarobki w 2020 roku

Ile zarabia

Pielęgniarka stała się niezwykle potrzebnym zawodem w dobie panującej na świecie pandemii koronawirusa. Jednocześnie liczba pielęgniarek w polskiej służbie zdrowia stale maleje. Według szacunków, średni wiek pielęgniarki w 2030 roku będzie mieścił się w granicach 58–60 lat. Jak w związku z rosnącym popytem prezentują się zarobki pielęgniarek? O tym ile zarabia pielęgniarka w dzisiejszym artykule.

Co robi pielęgniarka?

Pielęgniarki są jednym z głównych filarów służby zdrowia. To do ich obowiązków należą takie czynności jak zmiana opatrunków, podawanie leków czy wykonywanie różnorakich pomiarów. Jednak rola pielęgniarki nie ogranicza się jedynie do tych, najbardziej podstawowych działań. Pełnią one również ważną funkcję podczas operacji, gdzie często lekarzowi potrzebna jest asysta z ich strony. W dużej mierze, rodzaj pracy jaką wykonują zależy od specjalizacji. Jedną z popularniejszych jest pielęgniarstwo chirurgiczne. Pielęgniarka z taką specjalizacją pomaga choremu w rekonwalescencji po operacji. Poza tym przekazuję mu wiedzę, która pozwoli mu na ograniczenie do minimum następstw choroby. Mowa tu m.in. o nauce samodzielnego zmieniania opatrunków czy oczyszczania ran. Poza praktykami czysto medycznymi pielęgniarki wykonują też bardzo dużo pracy na płaszczyźnie biurowej. Prowadzenie dokumentacji medycznych to codzienność w ich pracy.

Zawód pielęgniarki jest niezwykle obszerny w funkcje czy specjalizacje, trudno tak rozległy temat opisać kompleksowo. Niemniej jednak, naczelnym aspektem spajającym wszystkie pielęgniarki jest ich dewiza: “służba życiu i zdrowiu ludzkiemu”.

Zawód pielęgniarki – czy jest deficytowy?

W ostatnich latach liczba nowych pielęgniarek nieustannie spada, co jest jednak powodem tego trendu? Zdecydowanie ważnym czynnikiem jest niski szacunek okazywany pielęgniarkom przez społeczeństwo. Młodzi ludzie w obecnych czasach nie chcą wykonywać zawodów tak “umniejszających”. W tym przypadku duży wpływ ma kultywowany przez społeczeństwo mit, jakoby pielęgniarki były mniej ważne od lekarzy. Trudno się z tym zgodzić. Przecież zakres ich obowiązków obejmuje w większości czynności niewykonywane przez “doktorów”.

Ile zarabia pielęgniarka?

Służba zdrowia znajduje się w większości pod kontrolą państwa. Wysokość pensji określają więc regulacje ustalane przez rząd. Aktualnie płaca minimalna w służbie zdrowia jest określona na poziomie 2,6 tys. zł brutto miesięcznie. Najmniejsza stawka godzinowa wynosi obecnie 17 zł. Realne zarobki pielęgniarek różnią się jednak od rządowego standardu, znaczenie ma tutaj specjalizacja oraz staż pracy. Młode pielęgniarki mogą raczej liczyć na zarobki w okolicach minimum. Spośród pielęgniarek specjalizowanych na największe zarobki może liczyć pielęgniarka anestezjologiczna – średnio 4,9 tys. zł brutto. Drugą najlepiej opłacaną jest pielęgniarka zabiegowa – przeciętnie 4,8 tys. zł brutto.

Średnie zarobki pielęgniarek w Polsce kształtują się w granicach 4,5 tys. zł brutto. W Niemczech – od 8,1 do 13,9 tys. zł brutto. W Wielkiej Brytanii natomiast od 10 do nawet 18,9 tys. zł brutto. Statystycznie stawia to Polskę na poziomie państw takich jak Estonia czy Słowacja. Wyżej od nas notowana jest m.in. Słowenia oraz Meksyk.

Nikt z nas nie chce w przyszłości cierpieć z powodu niedoboru kadry pomocniczej w ochronie zdrowia. Aby przyciągnąć do pracy nowe pokolenie pielęgniarek musimy zacząć działać. Przede wszystkim należy podnieść wynagrodzenia do poziomu bardziej konkurencyjnego – na wzór krajów Europy Zachodniej. Kwestia jak to zrobić pozostawia jednak bardzo wiele pytań.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com


To również Cię zainteresuje!

Redaktor w serwisie Joblife.pl