Ile zarabia listonosz - pensja listonoszy 2020

Ile zarabia listonosz? Jak wyglądają zarobki listonoszy w Polsce?

Ile zarabia

Listonosz to wszystkim znany zawód, polegający na dostarczaniu listów oraz przesyłek. Obowiązki listonosza nie kończą się jednak tylko na tym. Jak się okazuje, praca listonosza wymaga dosyć sporego zaangażowania i olbrzymiej odpowiedzialności. Czy zarobki listonoszów w Polsce są w pełni adekwatne do zadań przez nich wykonywanych? Ile zarabia listonosz? Sprawdźmy to!

Obowiązki listonosza – co robi listonosz?

W zakres obowiązków listonosza wchodzi m.in.:

  • porządkowanie listów i przygotowanie korespondencji do doręczenia
  • doręczanie korespondencji, przekazów pieniężnych oraz druków bezadresowych
  • bieżąca realizacja planów sprzedażowych

Listonosz najczęściej obsługuje jeden, konkretny rejon. W przypadku obsługi większych terenów, listonosz może otrzymać samochód służbowy. Po zakończonej pracy, listonosz wypełnia stosowny raport oraz rozlicza się z każdej, dostarczonej przesyłki. Aby zostać listonoszem trzeba dysponować m.in. dobrą kondycją zdrowotną, być osobą odpowiedzialną oraz orientować się w topografii miasta.

Sprawdź również podobny artykuł: Ile zarabia policjant?

Ile zarabia listonosz w Polsce? Pensja na 2020 rok

Pensja listonoszy w 2020 roku niestety nie jest zachwycająca. Najczęściej oscyluje w granicach ok. 2000 zł netto. Nawet doświadczeni stażem listonosze nie mogą poszczycić się większą pensją, która najczęściej wynosi nie więcej niż 2500 zł netto. Zdarza się, że osoby początkujące w zawodzie listonosza, zatrudnione są na niepełny etat. Wtedy ich pensja może wynosić nawet 1000 zł netto za miesiąc pracy.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.