Przełom w dziedzinie inżynierii atomowej i elektroenergetyki właśnie się dokonał! Chiny ogłosiły powstanie pierwszego na świecie reaktora termonuklearnego, który swoim działaniem ma odzwierciedlać procesy zachodzące na Słońcu. “Sztuczne słońce” – bo tak nazwano ten projekt – to najpotężniejsze tego rodzaju urządzenie na świecie i potrafi wytworzyć 10-krotnie więcej energii niż nasza rodzima gwiazda. Na jakiej zasadzie to działa i kto w pierwszej kolejności skorzysta na tym przedsięwzięciu?
Sztuczne słońce w Chinach, czyli reaktor HL-2M
Reaktor termonuklearny HL-2M działa w oparciu o syntezę termonuklearną i należy do typów reaktorów o nazwie tokamak. Jego konstrukcja mieści się w Chengdu w Chinach. Temperatura we wnętrzu tego innowacyjnego reaktora jest aż 10-krotnie większa niż ta panujące na powierzchni Słońca. To sprawia, że dzięki tej metodzie można uzyskać ogromne ilości energii – w tym głównie elektrycznej.
Jak działa “sztuczne słońce”? Wszystko opiera się o silne pole elektromagnetyczne, za sprawą którego powstaje we wnętrzu reaktora słup gorącej plazmy. Co to oznacza? Pomijając wszelkie szczegóły techniczne, reaktor ten jest w stanie wygenerować zdecydowanie więcej energii niż dotychczas użytkowane elektrownie atomowe. To znaczący krok w dziedzinie nauki i inżynierii atomowej. Dzięki sztucznemu słońcu wzrośnie stabilność elektroenergetyczną Chin, a w przyszłości skorzysta na tym cała światowa gospodarka.
[irp posts=”1411″ name=”Co to jest ciężka woda? Poznaj jej zastosowanie”]
Synteza termojądrowa w końcu stała się realna!
Co ciekawe “sztuczne słońce” to jedynie część globalnego projektu pod nazwą: International Thermonuclear Experimental Reactor (w skrócie: ITER). Można to przetłumaczyć jako Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termojądrowy. Zadziwiający jest budżet owego projektu, który wynosi w przybliżeniu 20 mld Euro. Dzięki fuzji termojądrowej możliwe jest uzyskanie praktycznie nielimitowanej ilości energii.

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.