Szyby samochodowe zmieniają się pod kątem budowy praktycznie z każdą generacją. Ich funkcja jednak dalej pozostaje taka sama. Muszą jednocześnie chronić kierowcę i pasażera, zapewniać dobrą termoizolację, ograniczać spalanie poprzez wysoką aerodynamikę i co najważniejsze: gwarantować jak najlepszą widoczność. Obecne rozwiązania można uznać za w pełni wystarczające, jednak niemal każdy aspekt naszego życia można udoskonalać w nieskończoność. Nie inaczej jest w przypadku zwykłych szyb samochodowych, których produkcja z wykorzystaniem nanotechnologii, stawia przed nami zupełnie nową wizję.
Również producenci części samochodowych dążą do uzyskania takiej technologii produkcji, która będzie wyprzedzać choćby o krok zastosowane dotychczas rozwiązania przez konkurentów. Co zatem wspólnego ma nanotechnologia w produkcji szyb samochodowych?
Szyby samochodowe i nanotechnologia
Obecna technologia produkcji pozwala na umieszczanie wewnątrz szyb samochodowych cienkiej warstwy zbudowanej z nanocząsteczek. Co dzięki temu zyskujemy? Przede wszystkim możemy łatwo kontrolować za pomocą zmian w natężeniu prądu elektrycznego, przepuszczalność światła oraz poziom redukcji hałasu. Nanotechnologia w szybach samochodowych wpływa na wiele aspektów użytkowania samochodu.
Będzie to m.in. wzrost bezpieczeństwa, ponieważ szyby te eliminują bądź też w znacznym stopniu filtrują przebłyski słońca, które w skrajnie niesprzyjających warunkach, mogą nawet tymczasowo oślepić kierowcę. Będzie to szczególnie istotne np. podczas przejazdu przez tunel. Zaraz po wjeździe w niego, szyba staje się w pełni przezroczysta, podczas gdy po wyjeździe z tunelu, może skutecznie zablokować nagły rozbłysk światła. Dodamy jeszcze, że zjawisko to bardzo często generuje dużą ilość zdarzeń drogowych. Nanotechnologia to również spora oszczędność na paliwie, ponieważ skuteczna izolacja od środowiska zewnętrznego, pozwala na krótsze działanie klimatyzacji w samochodzie.
Jesteśmy ciekawi, kiedy nanotechnologia wkroczy na stałe do produkcji szyb w seryjnych samochodach. Kolejna sprawa to oczywiście cena takich rozwiązań. Ciężko się spodziewać, żeby inwestycja w takie elementy zwróciła się w krótkim czasie. Niemniej jednak warto śledzić bieżący postęp technologiczny w tym zakresie. Samochody stają się autonomiczne, naszpikowane są coraz większą ilością układów elektronicznych i jak widać – nanotechnologia dotknęła nawet producentów szyb samochodowych. Nie da się ukryć, że technologia produkcji w gałęzi motoryzacji zmienia się tak szybko, że ciężko nadążyć na bieżącymi nowinkami.