Ulga na start dla nowych działalności – jak liczymy w 2021?

Ulga na start dla nowych działalności - jak liczymy w 2021?

Jakie są zasady ulgi na start i kto może ją uzyskać? Dowiedz się, jak obliczyć korzyści dla swojej firmy w 2021 roku.

Czym jest ulga na start?

Korzyści płynące ze skorzystania z ulgi na start są bardzo istotne dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność na rynku. Gwarantuje ona możliwość niepłacenia składek przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia firmy. Warto jednak pamiętać, że okres ten nie wlicza się w późniejszym rozliczeniu emerytalnym. Te sześć miesięcy to sześć miesięcy zbierania składek na emeryturę mniej – choć nie wydaje się to dużo, może okazać się, że brak opłacenia tej kwoty może mieć spory wpływ na nasze świadczenia w przyszłości.

Dlaczego więc warto skorzystać z ulgi na start?

Zasadniczo związane jest to ze współczesnymi realiami – kiedy zaczynamy działalność gospodarczą, rzadko kiedy dysponujemy pokaźnym zapleczem finansowym. Wówczas staramy się wrzucić do obiegu tyle środków, ile jest to możliwe. Jeśli nie mamy jednak potrzeby redukowania tych kosztów, np. zakładamy firmę i mamy bezpieczną sytuację finansową, a nasze koszty nie zagrażają naszej stabilności finansowej, niekoniecznie sięgnięcie po ulgę będzie opłacalne.

Maksymalne zredukowanie kosztów prowadzenia firmy na samym początku naszej kariery jest korzystne także z perspektywy redukcji czynników ryzyka. Mniejszy koszt działalności to mniejsza szansa, że znajdziemy się w kłopotach finansowych. Na samym początku prowadzenia działalności nie mamy świadomości wszystkich tych czynników, dlatego każde wsparcie jest bardzo wartościowe.

Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że w trakcie tego 6-miesięcznego okresu i tak musimy opłacać składkę zdrowotną. W roku 2021 wynosi ona przynajmniej 381,81 złotych co miesiąc. Nie musimy za to płacić składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, czy ubezpieczenia społecznego.

Osoby, które chcą więcej dowiedzieć się na temat tego, jakie korzyści niesie za sobą decyzja o zwolnieniu ze składek, mogą odwiedzić artykuł, który jeszcze lepiej opisuje różne niuanse tego zagadnienia.

Znaleźć go można pod linkiem – https://urodzeniprzedsiebiorcy.pl/ulga-na-start-zwolnienie-ze-skladek-zus-przez-pierwsze-6-miesiecy/.

Kto może skorzystać z ulgi na start?

Jeśli myślisz o uldze na start, lepiej działaj szybko. Złożenie wniosku o ulgę na start odbyć się może w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia prowadzenia firmy. Mówimy tu o formularzu ZUS ZZA. Po tym okresie nie można ubiegać się o ulgę.

Istnieje jednak wiele innych obostrzeń względem tego, kto może skorzystać z 6-miesięcznej ulgi na start. Przede wszystkim musi to być osoba fizyczna, która prowadzi firmę lub działa w ramach spółki. Dodatkowo ma to być ulga na start – osoba, która ją pozyskuje, nie może prowadzić działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat. To wydaje się dosyć intuicyjne, ale reszta wymogów już nie do końca taka jest.

Osoba, która wnioskuje o omawianą ulgę nie może być ubezpieczona w KRUS-ie. Choć generalnie taka osoba raczej nie będzie miała potrzeby rozliczać się w ramach ZUS-u – KRUS oferuje znacznie bardziej atrakcyjne stawki. Poza tym osoba, która wnioskuje o ulgę na sześć miesięcy, nie może pracować na rzecz kogoś, dla kogo pracowała w poprzednim roku, wykonując podobną działalność.

Poza tym nie obowiązują inne regulacje, które potencjalnie mogłyby ograniczać możliwość skorzystania z ulgi na start – nie gra tu roli wiek, zarobki, ani inne zmienne tego typu.