Ile prądu pobiera czajnik elektryczny? Ile to kosztuje na miesiąc?

Ile prądu pobiera czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny (inaczej bezprzewodowy) znajduje się w niemal każdej kuchni i zakładach pracy. Dzięki niemu zagotowanie wody zajmuje zaledwie parę minut. Niestety czajniki bezprzewodowe mają spore zapotrzebowanie na energię elektryczną, co wiąże się z wysokimi kosztami użytkowania. Ile prądu pobiera czajnik elektryczny (bezprzewodowy) i ile kosztuje jego użytkowanie w ciągu jednego miesiąca? Obliczmy to!

Ile mocy zużywa czajnik bezprzewodowy?

Czajniki elektryczne nie należą do urządzeń energooszczędnych. Aby zagotować znajdującą się w nim wodę, potrzebne jest przekazanie ogromnej ilości energii cieplnej, która nie bierze się znikąd. Odpowiada za to zamontowana w czajniku grzałka, która stanowi jego główny element i jest zarazem istnym pożeraczem energii elektrycznej.

Średniej klasy czajnik bezprzewodowy posiada grzałkę o mocy 2000 Watów (2 kW). To całkiem sporo i spokojnie można uznać, że sprzęt AGD tego typu pozostaje najbardziej energochłonnym w całym mieszkaniu. Dla porównania taką mocą nie może pochwalić się chociażby większość elektronarzędzi domowego użytku. Dlaczego jednak grzanie wody za pomocą czajnika bezprzewodowego nie kosztuje nas kroci pieniędzy? Wszystko wynika z łącznego czasu jego działania.

[irp posts=”1951″ name=”Ile prądu pobiera mikrofalówka? Ile kosztuje używanie mikrofali?”]

Ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego?

Na szczęście pomimo ogromnej mocy, z czajnika elektrycznego korzystamy względnie rzadko i krótko. Stąd też comiesięczne rachunki za energię elektryczną nie wywołują w nas irytacji (przynajmniej nie z powodu użytkowania czajnika elektrycznego). Czy można więc mniej więcej określić ile prądu w miesiącu zużywa czajnik bezprzewodowy? Spójrzmy na poniższe kalkulacje przy średniej cenie 50 groszy za 1 kWh:

Przykład 1:

Czajnik o mocy 1800 W wykorzystywany w średniej wielkości gospodarstwie domowym, przez 30 minut dziennie.

1800 W x 0,5 h x 30 dni = 27 000 Wh (27 kWh)
27 kWh x 0,50 zł = 13, 50 zł / miesiąc

Przykład 2:

Czajnik elektryczny o mocy 2000 W wykorzystywany w zakładzie pracy lub obiektach gastronomicznych o sporym natężeniu, przez łącznie 2 godziny dziennie.

2000 W x 2h x 30 dni = 120 000 Wh (120 kWh)
120 kWh x 0,50 zł = 60 zł / miesiąc

Ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego

Patrząc na powyższe obliczenia można stwierdzić, że w domowych warunkach czajnik elektryczny nie stanowi sporego obciążenia comiesięcznego budżetu. Zagotowanie wody do porannej kawy, herbaty na śniadanie czy do kolacji to miesięczny wydatek ok. 10 zł.

Niestety sytuacja wygląda inaczej w przypadku o wiele częstszego korzystania z czajnika elektrycznego. Korzystanie z nieco mocniejszego egzemplarza przez ok. 2 godziny dziennie, generuje koszt na poziomie ponad 50 zł. Jak widać kluczem do jak najmniejszych rachunków jest możliwie jak najkrótsze korzystanie z czajnika.

[irp posts=”1931″ name=”Ile prądu pobiera laptop? Jaki wybrać aby zaoszczędzić?”]

Jak oszczędnie korzystać z czajnika elektrycznego?

Wysoka moc bezsprzecznie generuje ogromne koszty za energię elektryczną. Niestety z racji swojej funkcji i obecnego rozwoju technologicznego, ograniczenie mocy tych urządzeń nie wchodzi w grę. Lepiej zagotować wodę szybciej z wykorzystaniem większej ilości energii, niż zrobić to ze słabszym sprzętem i czekać odpowiednio dłużej. Co więc zrobić, aby wykorzystać potencjał grzania czajnika bezprzewodowego do maksimum i nie zapłacić za to solidnego rachunku?

Krok pierwszy to wlewanie tylko takiej ilości wody, która niezbędna jest nam w danym momencie. Pamiętajmy jednak aby zachować minimalną jej ilość, która wskazana jest na obudowie czajnika (zbyt mało wody może doprowadzić do przepalenia grzałki). Warto również samodzielnie wyłączyć czajnik już w momencie zabulgotania wody. Urządzenie wyłączy się co prawda samoczynnie, ale dopiero po paru sekundach.

Krok drugi to regularnie odkamienianie wewnętrznej powierzchni czajnika. Zalegający tam kamień (a w zasadzie jego nalot) może w skrajnych sytuacjach ograniczać wydajność grzania wody nawet o 30%. Warto więc co jakiś czas korzystać ze specjalnych preparatów w płynie lub proszku (tzw. odkamieniaczy), które w kilka minut pozbędą się zalegającego osadu. Pamiętajmy, aby po oczyszczeniu z kamienia, dokładnie opłukać czajnik przed jego uruchomieniem.

Podsumowanie

Użytkowanie czajnika bezprzewodowego nie wiąże się ze sporymi wydatkami na energię elektryczną. Pomimo ogromnej mocy jaką dysponuje ten sprzęt, pozostaje on włączony zaledwie przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu całego miesiąca. Na plus zasługuje także niski koszt zakupu czajnika, który w przypadku najtańszych modeli nie przekroczy 70 zł. Kwestią sporną wydaje się natomiast koszt i wygoda eksploatacji czajnika elektrycznego w porównaniu do czajnika stawianego na kuchence gazowej. Jedno jest natomiast pewne! Mianowice czas gotowania wody, który w przypadku tytułowego czajnika jest najkrótszy.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.