Cena Bitcoin spada. Chiny ograniczają kryptowaluty.

Cena Bitcoin spada. Chiny ograniczają kryptowaluty.

Cena bitcoina spadła poniżej 34 000 dolarów po raz pierwszy od trzech miesięcy. Wszystko przez to, że Chiny nałożyły nowe ograniczenia na kryptowaluty. Nieco wcześniej Tesla ogłosiła, że nie będzie już akceptować tej waluty. Jaki będzie mieć to wpływ na przyszłość bitcoin?

Cena bitcoina spadła poniżej 34 000 dolarów (24 030 funtów) po raz pierwszy od trzech miesięcy w środę, po tym, jak Chiny nałożyły nowe ograniczenia na kryptowaluty.

Pekin zakazał bankom i firmom płatniczym świadczenia usług związanych z transakcjami krypto-walutowymi. We wtorek ostrzegł również inwestorów przed spekulacyjnym handlem kryptowalutami.

Jest to następstwem spadków bitcoina o ponad 10% w zeszłym tygodniu po tym, jak Tesla ogłosiła, że nie będzie już akceptować tej waluty. W środę po południu bitcoin odrobił trochę strat, chociaż nadal był w spadku o -10,4% przy 38 131 USD.

Tymczasem inne waluty cyfrowe, takie jak ether, który działa jako paliwo dla sieci blockchain ethereum, i dogecoin straciły odpowiednio aż 22% i 24%. Być może to dobry moment na ich kupno? Tutaj znajdziesz opinie o BitQT. Za pomocą robota szybko kupisz wybrane monety.

Pekin wkracza do akcji.

Handel krypto-walutami jest nielegalny w Chinach od 2019 roku w celu ograniczenia prania brudnych pieniędzy. Ale ludzie nadal są w stanie handlować walutami takimi jak bitcoin, co zaniepokoiło Pekin.

We wtorek trzy wspierane przez państwo organizacje, w tym National Internet Finance Association of China, China Banking Association i Payment and Clearing Association of China wydały ostrzeżenie w mediach społecznościowych.

Powiedzieli, że konsumenci nie będą mieli żadnej ochrony, jeśli poniosą jakiekolwiek straty z transakcji inwestycyjnych w krypto-walutach.

Dodali, że ostatnie dzikie huśtawki cen krypto-walut “poważnie naruszają bezpieczeństwo aktywów ludzi” i zakłócają “normalny porządek gospodarczy i finansowy”.

Neil Wilson z Markets.com powiedział: “Chiny od pewnego czasu wywierają presję na przestrzeń kryptowalutową, ale oznacza to intensyfikację – inne kraje mogą teraz podążać za nimi, ponieważ banki centralne czynią postępy w kierunku własnych walut cyfrowych.

“Do tej pory zachodni regulatorzy byli dość spokojni o bitcoina, ale to może się wkrótce zmienić”.

Elon Musk zmienił zdanie.

W marcu szef Tesli Elon Musk nieoczekiwanie ogłosił, że producent samochodów elektrycznych pozwoli klientom kupować samochody za pomocą bitcoin. Ale w zeszłym tygodniu zrobił zwrot i zawiesił zakupy pojazdów za pomocą bitcoin z powodu obaw o środowisko.

Jego obawy koncentrują się na wydobyciu bitcoin – energochłonnym procesie, w którym generowana jest cyfrowa waluta, przy użyciu komputerów o dużej mocy. Często opiera się on na energii elektrycznej wytwarzanej przy użyciu paliw kopalnych, zwłaszcza węgla.

“Jesteśmy zaniepokojeni szybko rosnącym wykorzystaniem paliw kopalnych do wydobywania bitcoin i transakcji, zwłaszcza węgla, który ma najgorsze emisje ze wszystkich paliw” – napisał pan Musk. “Kryptowaluty to dobry pomysł … ale nie może to odbywać z wielkim kosztem dla środowiska”.

Powiedział, że producent samochodów elektrycznych nie zamierza sprzedawać żadnego ze swoich bitcoinów i zamierzał przywrócić transakcje krypto-walutowe, gdy górnictwo przesunie się na korzystanie z bardziej zrównoważonych źródeł energii.

Chociaż waluta cyfrowa nie może być przedmiotem obrotu w Chinach, ponad 75% wydobycia bitcoin na całym świecie odbywa się w Chinach.