Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Ergonomia pracy

Ten kto spędza za kółkiem po kilka godzin dziennie doskonale wie, jak istotna jest kwestia właściwej pozycji za kierownicą. Nie zawsze wygodna postawa będzie równoznaczna ze “zdrową postawą”. Jak więc powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą?

Część osób może powiedzieć, że pozycja za kierownicą musi być wygodna i nie przywiązuje szczególnej uwagi do skrupulatnego ustawiania fotela i kierownicy. O ile jednak względy komfortu są jak najbardziej brane po uwagę, to przede wszystkim powinno wszystkim zależeć na bezpieczeństwie.

Odległość do pedałów w pojeździe

Zasada mówi, że przy właściwej pozycji za kierownicą, lewa noga obsługująca pedał sprzęgła, powinna być lekko ugięta. W momencie pełnego wysprzęglenia (wciśnięcia pedału sprzęgła do oporu), noga nie może być w pełni wyprostowana w kolanie. Powinien zawsze pozostać margines miejsca, aby w przypadku zmiany pozycji w fotelu lub ubrania butów z cieńszą podeszwą mieć pewność, że pedał sprzęgła został dociśnięty do samego końca.

Warto jeszcze dodać, że w każdym pojeździe (przynajmniej w większości) znajduje się specjalny podnóżek z lewej strony. Zalecamy aby z niego korzystać z dwóch powodów. Po pierwsze lewa noga może dzięki temu odpocząć, co jest szczególnie istotne w dłuższych trasach. Po drugie nawyk ten pozwoli odzwyczaić się od trzymania stopy bezpośrednio nad pedałem sprzęgła.

Ustawienie fotela i kierownicy do jazdy

O ile starsze modele pojazdów umożliwiały regulację fotela wyłącznie w pozycji poziomej przód – tył, tak obecnie możliwości dostosowania ustawień fotela jest całkiem sporo.

Bardzo ważne jest, aby zarówno pośladkami oraz plecami w pełni przylegać do powierzchni fotela. Dość często lubimy siadać tak, aby pośladki znajdowały się w pewnej odległości od oparcia, tworząc w ten sposób wolną przestrzeń pomiędzy oparciem a częścią lędźwiową kręgosłupa. Z początku pozycja ta jest wygodna, jednak z czasem zaczną pojawiać się dolegliwości bólowe. Dzięki dobremu dopasowaniu się do powierzchni fotela, zyskujemy nie tylko lepszy komfort podróżowania na dłuższe trasy, ale również lepiej wyczuwamy zachowanie pojazdu.

Istotne jest również to, aby barki nie odrywały się od oparcia, nawet w trakcie wykonywania pełnego skrętu kierownicą. Fotel i kierownica powinny być ustawione w ten sposób, aby bez odrywania barków od oparcia fotela, móc położyć nadgarstki na górze kierownicy.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze