Praca przy komputerze – wybrać soczewki czy okulary?

Praca przy komputerze

Spędzamy coraz więcej czasu przed monitorami komputerów, co wynika zarówno z charakteru pracy, jak i sposobu na wykorzystywanie wolnego czasu. Oczywiste jest, że kilka godzin wpatrywania się w monitor nie pozostaje obojętne dla naszego wzroku. Oczy stają się przesuszone i podrażnione, pojawia się pieczenie oczu i przekrwienie spojówek, a także częstsze stany zapalne. Taki syndrom oka biurowego może dotyczyć nawet 80% pracowników biurowych. Dlatego odpowiednia ochrona oczu ma ogromne znaczenie, a szczególną uwagę powinny do niej przywiązywać osoby wymagające korygowania wad wzroku. Pojawia się wówczas istotne pytanie – czy lepiej wybrać soczewki kontaktowe, czy okulary?

Dlaczego praca przy komputerze szkodzi oczom?

Długotrwałe przebywanie przed komputerem prowadzi do wystąpienia dyskomfortu wzrokowego. Problemy z oczami mogą wynikać z ograniczonej częstotliwości mrugania, gdyż wpatrując się w ekran mrugamy znacznie rzadziej. Mruganie służy rozprowadzaniu filmu łzowego na powierzchni oka. Rzadsze mruganie prowadzi do przesuszenia powierzchni oczu, pieczenia, podrażnienia i zaczerwienienia. Może pojawić się uczucie piasku pod oczami, zwiększa się podatność oczu na infekcje. Ponadto – paradoksalnie – może pojawić się łzawienie oczu. Podczas nadmiernego przesuszenia powierzchni gałki ocznej może dojść do nadprodukcji łez, jednak łzy nie są rozprowadzane na powierzchni oka i nie redukują przesuszenia. Negatywny wpływ ekranów i monitorów na wzrok wynika także z oddziaływania na oko tzw. światła niebieskiego. Może ono prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej.

W dłuższej perspektywie może dojść do zaburzeń akomodacji oka i rozwoju prezbiopii. Mogą pojawić się problemy z wyraźnym, ostrym widzeniem, obraz staje się zamglony, odczuwalna jest nadwrażliwość na światło oraz bóle oczu i głowy. Aby wspomóc wzrok podczas długiego przebywania przed komputerem, warto zadbać o jak najczęstsze przerwy w pracy. Wystarczy na chwilę przenieść wzrok na odległy punkt, można wykonać skuteczne ćwiczenia oczu – przesuwanie gałek ocznych w różnych kierunkach, przysłanianie oczu dłońmi. Wskazane jest ponadto stosowanie kropli nawilżających do oczu, a w razie potrzeby korygowania wzroku – używanie odpowiednich soczewek kontaktowych czy okularów.

Jakie soczewki kontaktowe do pracy przy komputerze?

Osoby spędzające wiele godzin w ciągu dnia przed komputerem mogą korygować wady wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Odpowiednio dopasowane soczewki zapewnią długotrwałe nawilżenie oka i komfort pracy przy komputerze. Najlepiej sprawdzają się soczewki o wysokim stopniu nawodnienia, wykonane z nowoczesnych materiałów długotrwale nawilżających powierzchnię oka. Takie soczewki silikonowo – hydrożelowe mogą być noszone przez wiele godzin, bez ryzyka podrażnienia oczu. Wiele osób decyduje się na miękkie soczewki jednodniowe, które noszone są w ciągu dnia, a po zdjęciu z oczu są wyrzucane. Można także sięgać po soczewki całodobowe, które mogą być noszone w trybie miesięcznym, przez 30 dni i nocy. Oznacza to, że są to soczewki wielokrotnego użytku, które można zdejmować, przemywać w płynie i przechowywać w odpowiednim pojemniczku. Dzięki wydłużonemu trybowi użytkowania mogą być one noszone nie tylko w ciągu dnia – możliwe jest ich użytkowanie przez całą dobę. Dopuszczalny jest nawet sen w takich soczewkach. A osoby pracujące przed komputerem docenią takie soczewki za możliwość zapewnienia długotrwałego nawilżenia oczu. A ochrona będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli wybierzemy specjalne soczewki dedykowane łagodzeniu cyfrowego zmęczenia wzroku.

W sklepie internetowym Bezokularow.pl zakupić można soczewki kontaktowe, które zapewnią komfort widzenia nawet podczas długiej pracy przy komputerze. A co najważniejsze, soczewki te dostępne są w atrakcyjnych cenach. Ponadto w sklepie nabyć można także płyny do soczewek czy krople nawilżające do oczu.
Okulary korekcyjne a praca przy komputerze

Praca przy komputerze

Soczewki kontaktowe to nie jedyna metoda korekcji wzroku, która sprawdza się podczas pracy przy komputerze. Równie dobrze sprawdzają się okulary korekcyjne z powłoką blue control. Ta niewidzialna powłoka nie wpływa negatywnie na możliwość skorygowania wady wzroku, zapewnia natomiast skuteczną ochronę oczu przed negatywnym wpływem światła niebieskiego. Ponadto powłoka ta odpowiada za zwiększenie kontrastu obrazu. Powłoka blue dostępna jest nie tylko w okularach korekcyjnych, ale także w okularach zerówkach. A to oznacza, że z takiej skutecznej ochrony przed światłem niebieskim skorzystać może każdy, także osoby nie noszące na co dzień okularów.