Okulary – do korekcji i do ozdoby

Okulary – do korekcji i do ozdoby

Okulary stanowią jedną z dwóch najpopularniejszych metod korygowania wad refrakcji. Noszą je miliony osób na całym świecie, które dzięki temu mogą swobodnie czytać, pisać, oglądać telewizję, prowadzić samochód – po prostu funkcjonować w codziennym życiu. Jednak wybór okularów korekcyjnych wcale nie jest taki łatwy i wcale też nie powinien być dokonywany w markecie czy sieciówce. Od tego są specjalistyczne sklepy… Co trzeba wiedzieć, zanim udamy się do salonu optycznego lub odwiedzimy internetowy sklep z okularami?

Okulary do korygowania wzroku

Oczywiście najważniejszym składnikiem okularów są szkła. To dzięki nim korygowane są takie wady wzroku jak daleko- i krótkowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia. Jak znaleźć idealne okulary korekcyjne? Zacznijmy od wizyty u optometrysty. Rodzaj szkieł okularowych i ich moc określa specjalista w czasie badania wzroku i w tym względzie użytkownik raczej nie może mieć nic do powiedzenia. Natomiast już na dalszym etapie, czyli doboru konkretnych szkieł – jak najbardziej. Przy tej samej mocy i parametrach mogą one różnić się np. grubością, co przekłada się na ich wagę, komfort noszenia ale też niestety na cenę.

Wartym rozważenia jest opcja szkieł z antyrefleksem, który w dużym stopniu eliminuje refleksy świetlne, odbicia, które rozpraszają i męczą wzrok. Oczywiście na dobór szkieł okularowych ma także wpływ tryb pracy i życia, zwłaszcza czas, jaki spędzamy przed komputerem i innymi ekranami. By blokować wpływ niekorzystnego promieniowania zaleca się więc – zwłaszcza do pracy przed komputerem – okulary ze specjalną powłoką blue control, filtrująca światło niebieskie.

Soczewki okularowe mogą być wyposażone także w dodatkowe powłoki przedłużające ich żywotność czy poprawiające widoczność w niekorzystnych warunkach pogodowych. Powłoka oleofobowa czy hydrofobowa to wygodne rozwiązanie, warte rozważenia, bo przecież okulary towarzyszą nam przez większość dnia.

okulary korekcyjne

Okulary do ozdoby

No właśnie – skoro okulary są noszone przez tak długi czas, to trzeba pamiętać, że ich funkcja nie ogranicza się do korygowania wad wzroku. Mogą być także elementem modowym, ozdobą twarzy. Zresztą przecież to właśnie z tego powodu niektóre osoby noszą okulary ze szkłami „zerówkami” – wyłącznie dla kształtowania swego wizerunku.

Jaki kształt okularów będzie dla Ciebie najlepszy? Najprościej jest pamiętać, że przeciwieństwa przyciągają się i że zasada ta działa również w modzie. W kwestii doboru okularów wystarczy wiedzieć, że nie powinny one podkreślać charakterystycznych cech twarzy, a uzupełniać je. Tak więc osobo o kwadratowej twarzy powinny wybierać oprawki lekkie (albo wręcz okulary bez oprawek), zaokrąglone, które nadadzą twarzy pociągłości i wysmuklą je. Na efekt wysmuklający warto też postawić w przypadku twarzy okrągłej, czy wręcz pucułowatej. Z kolei osoby o twarzy prostokątnej mogą ostawić na okulary o mocno zarysowanych, grubszych i wyrazistych oprawkach, bo te małe i cienkie będą „ginąć” na buzi. Największe pole do popisu i kształtowania swojego wizerunku mają osoby o twarzy owalnej. Ona to wygląda dobrze prawie we wszystkich rodzajach oprawek.

Oczywiście są to jedynie ogólne i dość podstawowe wytyczne. Osoby o większym zmyśle modowym albo lubiące postawić na mocny, wyrazisty wizerunek mogą popuścić wodze fantazji, bawić się okularami jako dodatkiem, biorąc pod uwagę już nie tylko kształt oprawek ale też materiał czy nawet kolor.

Najważniejszą zasadą będzie jednak i tak to, czy sami sobie podobamy się w okularach i uważamy, że pasują do nas. W końcu to my mamy dobrze się w nich czuć i nie zawsze i niekoniecznie brać pod uwagę opinię osób postronnych.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.