Podpowiadamy, jak przechowywać poufne pliki i dokumenty

Podpowiadamy, jak przechowywać poufne pliki i dokumenty

Coraz mniej dokumentów jest w formie papierowej, a coraz więcej przechowujemy ich w komputerze, na dyskach, w chmurze. Część plików zawiera dane poufne, które powinny być pilnie strzeżone. W jaki sposób należy je przechowywać, by były bezpieczne

Obecnie dane są tym, co mamy najcenniejszego. Niestety często przez brak odpowiednich zabezpieczeń, hakerzy mogą się łatwo do nich dostać. Następnie mogą je wykorzystać w różny sposób. Mogą posłużyć do wyłudzenia kredytów, albo do użycia patentów i tajemnic firmowych. To oczywiście tylko przykłady i szkodliwych działań może być znacznie więcej. Warto więc przeanalizować, czy formy zabezpieczeń, jakie przedsięwzięliśmy, są wystarczające.

Przeanalizuj swoje hasła

W dalszym ciągu wiele osób bagatelizuje kwestie haseł. Są one krótkie, proste i powtarzalne. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie bardzo wygodne. Jednak prawda jest taka, że w ten sposób niemal zapraszamy cyberprzestępców na swoje konta. Czasem wcale nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, wystarczy posiłkować się programem komputerowym, by uzyskać dostęp do naszych danych. Każde nasze hasło powinno być unikatowe. Ma mieć co najmniej 8 znaków, w tym małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Drugim często popełnianym błędem jest logowanie się na różnych stronach przy połączeniu z nieznanym WiFi lub siecią publiczną. To nigdy nie jest szczególnie bezpieczne.

Urok rzeczy martwych – kiedy psuje się sprzęt

Dane możemy łatwo utracić, kiedy są zapisane tylko na komputerze, pendrivie, lub dysku zewnętrznym. Urządzenie może się zepsuć, a nasze dokumenty przepaść. Poza tym, jeśli często nosimy sprzęt ze sobą, to możemy go zgubić lub ktoś może go ukraść. Zatem to również nie jest szczególnie bezpieczne. Czym się w takim razie zainteresować? Z pomocą przychodzą możliwości chmury, ale czy każda będzie odpowiednia?

Przechowywanie danych w chmurze

Wiele zależy od tego, jakie dokumenty chcemy przechowywać w wersji pliku. Jeżeli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo jako osoba prywatna, możemy skorzystać z takich popularnych propozycji jak Dropbox. Założymy darmowe konto, co jest pożądane, jeśli mamy tylko kilka plików, nie przechowujemy dokumentów na komputerze, więc nie zajmują miejsca i mamy dostęp z dowolnego miejsca. Jednak jeśli w grę wchodzi dużo ważnych dokumentów firmowych, należałoby wziąć pod uwagę specjalistyczne oprogramowanie jak Virtual Data Room, czyli elektroniczne repozytorium dokumentów online.

Decydując się na Virtual Data Room, zyskuje się narzędzie, z którego korzysta tylko nasza firma. Wszystkie pliki są szyfrowane w takim samym stopniu jak dane w banku. Możemy udostępniać dokumenty tylko tym osobom, do których mają trafić. Możemy monitorować, kto i kiedy wyświetlał lub edytował dokumenty (w zależności, jakie nadamy uprawnienia użytkownikom), a także generować raporty. Z takiego rozwiązania korzysta wiele koncernów i firm, które chcą chronić dane personalne pracowników, patenty, atesty, bilanse finansowe itd.

Artykuł powstał przy współpracy z fordata.pl