Mars stał się ostatnimi czasy bardzo popularną planetą. Zainteresowanie nim to z pewnością zasługa dwóch łazików, które obecnie znajdują się na jego powierzchni – Perseverance oraz Curiosity. Coraz częściej zadajemy sobie pytanie: czy na Marsie istniało i może dalej istnieć życie? Jaka temperatura panuje na Marsie? Wbrew przepięknym – wręcz bajkowym – zdjęciom dostarczonym przez NASA, Mars nie należy do miejsc tolerancyjnych – szczególnie dla takich istot jak ludzie.
Co wiemy o Marsie?
Mars jest obecnie zimną i wręcz surową planetą naszego Układu Słonecznego. Znajduje się na 4. pozycji licząc od Słońca i nieustannie krąży pomiędzy orbitą Ziemi a pasem planetoid. Jak wielki jest Mars? Na pewno jest mniejszy od Ziemi i to całkiem sporo, ponieważ ma promień równy około połowy promienia Ziemi. Jednocześnie jest o wiele lżejszy i tym posiada tym samym mniejszą gęstość. Jak można to sobie wyobrazić? Mniej więcej tak, że powierzchnia Marsa jest mniejsza, niż powierzchnia wszystkich lądów na Ziemi.
Dlaczego Mars jest czerwony?
Czerwonawa barwa tej planety bierze się z obecności hematytu, czyli tlenku żelaza, który stanowi główny składnik rdzy. Natomiast sama powierzchnia Marsa według obserwacji naukowców, składa się głównie z bazaltu.
Ile wynosi temperatura na Marsie?
Z racji tego, że spora część energii dostarczanej przez Słońce ucieka w przestrzeń kosmiczną, średnia temperatura na Marsie wynosi ok. -60 stopni Celsjusza. Zimą w okolicach biegunów Marsa wartość ta może spaść nawet do -125 stopni Celsjusza. To o wiele mniej niż średnie zimowe temperatury notowane na Ziemi. Dlaczego jednak na czerwonej planecie panuje taki chłód? Głównie za sprawą marsjańskiej atmosfery, która jest około 100 razy cieńsza niż ta otaczająca Ziemię i w 95% składa się ona z dwutlenku węgla.
[irp posts=”2968″ name=”Temperatura na Księżycu. Od mega upału po siarczysty mróz!”]
Czy na Marsie zawsze jest zimno? Okazuje się, że w niektórych sytuacjach moglibyśmy śmiało chodzić po powierzchni Marsa w koszulce i krótkich spodniach (oczywiście nie tak dosłownie). W trakcie najcieplejszych dni, czyli podczas marsjańskiego lata, na jego równiku można zanotować temperaturę nawet +27 stopni Celsjusza. Niestety nie trwa to długo, ponieważ wraz z zachodem słońca, temperatura spada na noc do ok. -70 stopni Celsjusza. Z powyższych ustaleń można wywnioskować, że nad ranem zmrożone skały zaczynają intensywnie parować, tym samym okresowa wilgotność powietrza na Marsie może sięgać nawet 100%.
Czy na Marsie występują pory roku?
O dziwo tak! Podobnie jak na Ziemi, również i na Marsie widoczne są pory roku. Oczywiście różne pomiędzy czasem trwania poszczególnych pór roku różnią się diametralnie, co związane jest z odległością tej planety od Słońca. Wiosna na Marsie trwa aż 7 miesięcy, lato i jesień 6 miesięcy, a zima zaledwie 4 miesiące.
Jak zmienia się powierzchnia Marsa na przestrzeni pór roku? Najlepiej odzwierciedlają to czapy polarne, które składają się głównie ze suchego lodu. W trakcie marsjańskiego lata zmniejszają one swoją objętość i niekiedy wręcz całkowicie znikają. Wraz z nadejściem marsjańskiej zimy, czapy lodowe ponownie się rozrastają i co ciekawe, pod grubą warstwą suchego lodu, może występować woda w stanie ciekłym. Równie ciekawym zjawiskiem jest śnieg, który także występuje na Marsie, ale przybiera zupełnie inną postać. Wymiary płatków śniegu na marsie są zbliżone do wymiarów ludzkiej komórki krwi.
Z uwagi na panujące na Marsie temperatury i szeroko zakrojone działania kolonizacyjne, koniecznie staje się wynalezienie sposobu na szybkie ocieplenie tej planety.

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.