Temperatura na Marsie

Temperatura na marsie. Ile wynosi obecnie? Sprawdź pomiary

Ciekawostki

Mars stał się ostatnimi czasy bardzo popularną planetą. Zainteresowanie nim to z pewnością zasługa dwóch łazików, które obecnie znajdują się na jego powierzchni – Perseverance oraz Curiosity. Coraz częściej zadajemy sobie pytanie: czy na Marsie istniało i może dalej istnieć życie? Jaka temperatura panuje na Marsie? Wbrew przepięknym – wręcz bajkowym – zdjęciom dostarczonym przez NASA, Mars nie należy do miejsc tolerancyjnych – szczególnie dla takich istot jak ludzie.

Temperatura na Marsie – co pokazują pomiary?

Z racji tego, że spora część energii dostarczanej przez Słońce ucieka w przestrzeń kosmiczną, średnia temperatura na Marsie wynosi ok. -60 stopni Celsjusza. Zimą w okolicach biegunów Marsa wartość ta może spaść nawet do -125 stopni Celsjusza. To o wiele mniej niż średnie zimowe temperatury notowane na Ziemi. Dlaczego jednak na czerwonej planecie panuje taki chłód? Głównie za sprawą marsjańskiej atmosfery, która jest około 100 razy cieńsza niż ta otaczająca Ziemię.

Czy na Marsie zawsze jest zimno? Okazuje się, że w niektórych sytuacjach moglibyśmy śmiało chodzić po powierzchni Marsa w koszulce i krótkich spodniach (oczywiście nie tak dosłownie). W trakcie najcieplejszych dni, czyli podczas marsjańskiego lata, na jego równiku można zanotować temperaturę nawet +27 stopni Celsjusza. Niestety nie trwa to długo, ponieważ wraz z zachodem słońca, temperatura spada na noc do ok. -70 stopni Celsjusza.

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze