Temperatura na Księżycu. Od mega upału po siarczysty mróz!

temperatura na księżycu

Patrzymy na niego niemal każdego dnia i nocy. Potrafi rozświetlić nocne niebo i jest powodem wielu mitów, wierzeń, a także oddziałuje na naszą planetę bardziej, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Gdyby nagle zniknął, życie na naszej planecie uległo by diametralnej zmianie. Mowa oczywiście o Księżycu, czyli naturalnym satelicie Ziemi. Obiekt zainteresowań od wielu tysiącleci, ale zdobyty przez człowieka dopiero w 1969 roku dzięki misji Apollo. Co o nim wiemy i jaka panuje temperatura na Księżycu? Wszystkie te kwestie poruszymy w dzisiejszym artykule.

Ciekawostki o Księżycu

O Księżycu często mówi się “srebrny glob”. Jest to jedyny, naturalny satelita naszej planety. Obiekt ten o wielkości zbliżonej do wielkości Azji porusza się z prędkością orbitalną 1,022 km/s i znajduje się dokładnie w odległości 384 403 km od Ziemi. Największą jednak ciekawostką jest to, że jego okres obrotu wokół własnej osi jest synchroniczny z okresem obiegu. To oznacza, że zawsze widzimy tylko jedną stronę księżyca.

[irp posts=”2938″ name=”Temperatura na marsie. Ile wynosi obecnie? Sprawdź pomiary”]

Temperatura na Księżycu – ile wynosi?

Z powodu braku atmosfery, temperatura na księżycu waha się od +110°C w środku dnia księżycowego do −180°C w środku nocy. Brak atmosfery ciągnie za sobą również inne konsekwencje, takie jak brak ochrony przed wiatrem słonecznym i promieniowaniem słonecznym.

Sprawdź również, ile wynosi temperatura na Marsie.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.