Rodzaje wag przemysłowych i ich legalizacja

Rodzaje wag przemysłowych i ich legalizacja

Wagi przemysłowe to niezbędne urządzenie w wielu branżach. W tym artykule poruszymy rodzaje wag przemysłowych oraz wytłumaczymy na czym polega proces legalizacji.

Mogłoby się wydawać że temat wag przemysłowych dotyczy jedynie branży związanej z ciężki przemysłem, ale jest zupełnie inaczej. Branży których istnienie uzależnione jest od dokładnego pomiaru masy, a tym samym od dobrej jakości wagi, jest naprawdę wiele. Wystarczy wymienić chociażby firmy z branży transportowej i logistycznej w której wykorzystuje się wagi samochodowe, branżę jubilerska w której używa się niezwykle precyzyjnych wag stołowych, czy też takie oczywiste przykłady jak sklepy spożywcze w których wykorzystuje się wagi do wyliczania cen produktów które chcemy kupić np. warzyw czy owoców.

Wagi przemysłowe dzielą się na wagi stołowe i wagi magazynowe. Wagi stołowe to częściej spotykane, przeznaczone do ważenia mniejszych i znacznie lżejszych produktów. Natomiast wagi magazynowe, jak sama nazwa wskazuje, powstały z myślą o dużych i ciężkich produktach lub ładunkach najczęściej przechowywanych w magazynach.

Same wagi magazynowe można podzielić na kolejne pod kategorie. Wagi platformowe są to duże rozległe wagi, idealne do ważenie ciężkich dużych ładunków, takich jak chociażby załadowane europalety, takie wagi sprawdzą się idealnie w branży logistycznej. Innym rodzajem wag magazynowych są wagi najazdowe. Konstrukcja wag najazdowych podobna jest do tych w wagach platformowych, jednakże wyposażone są one w najazdy dla wózków na których znajdują się produkty. Oczywiście wagi najazdowe charakteryzują się też większym udźwigiem niż wagi platformowe. Trzecią popularną kategorią wag magazynowych są wagi paletowe. Ich udźwig jest mniejszy niż w przypadku wag platformowych czy najazdowych, ze względu na ich niską masę. Wagi paletowe są dość małe i lekkie, dlatego też świetnie się nadają do bardziej mobilnych zastosowań, często pełnią rolę wag mobilnych. Charakteryzują się też kształtem podobnym do litery U, przez co nadają się tylko do ważenie palet, lub szerokich ładunków.

Każda waga wykorzystywana w przemyśle lub handlu musi posiadać legalizację. Jest to dokument przyznawany przez Urząd Miar który potwierdza że waga mierzy poprawnie zgodnie z wymaganiami.

Waga magazynowa z legalizacją może zostać bezpośrednio nabyta u producenta z tak zwaną legalizacją pierwotną. Długość legalizacji jest ważna przez 2 lata bez jednego miesiąca, po tym okresie niezbędne jest odnowienie legalizacji której długość trwa 25 miesięcy.