Odległość Ziemi od Słońca. Jak daleko od nas jest Słońce?

Odległość Ziemi od Słońca. Jak daleko od nas jest Słońce?

Ciekawostki

Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez światła słonecznego. Co więcej, bez obecności tej gwiazdy, powstanie skomplikowanych form życia nie byłoby nawet możliwe. A czy wiesz, ile wynosi odległość Ziemi od Słońca i jak długo biegnie światło słoneczne zanim dotrze do Ziemi? Koniecznie sprawdź nasz dzisiejszy artykuł, który doskonale wyjaśnia te kwestie.

Co wiemy o Słońcu?

Zarówno o strukturze Słońca, jego historii, wymiarach i zachowaniu można napisać całkiem sporą książkę. W Internecie natkniemy się na tysiące ciekawostek astronomicznych związanych najbliższą nam gwiazdą. Na tę chwilę wiemy całkiem sporo. Przede wszystkim kwalifikujemy Słońce jako żółty karzeł. Jego gęstość wynosi 1408 kg/m³, podczas gdy w centrum gwiazdy może sięgać nawet 162 200 kg/m³. Czy Słońce jest duże? Jeżeli mówimy o jego promieniu – czyli 696 342 km, nasza rodzima gwiazda wypada średnio pod tym kątem. We wszechświecie znajdziemy zarówno mniejsze, jak i niewyobrażalnie wielkie gwiazdy.

Odległość Ziemi od Słońca – jak daleko jest Słońce?

Słońce znajduje się w odległości 149 600 000 km od Ziemi. To oznacza, że światło potrzebuje aż 8 minut i 19 sekund aby dotrzeć z powierzchni Słońca do naszej planety. A zatem gdyby Słońce nagle zniknęło, to nadal widzielibyśmy je jeszcze przez nieco ponad 8 minut. Wynika to bezpośrednio z prędkości przemieszczania się światła, które jest falą elektromagnetyczną rozchodzącą się z prędkością ok. 300 000 km/s. Co ciekawe obecność pola magnetycznego Ziemi nie ma żadnego znaczenia w tych obliczeniach, ponieważ w żaden sposób nie oddziałuje ono ze światłem słonecznym.

Czy liczba prawie 150 milionów kilometrów powinna robić jakieś wrażenie? To zależy jak na to spojrzeć. Gdybyśmy chcieli zapakować do autobusu całą naszą rodzinkę i paru znajomych, dotarlibyśmy na Słońce po 142 latach – przyjmując, że “jedziemy” non-stop z prędkością 120 km/h.

Co innego gdyby wziąć możliwości najszybszego samolotu na świecie, czyli X-43, którego prędkość maksymalna wynosi aż 11,854 km/h. Wtedy lot na Słońce zająłby nam tylko 526 dni. Oczywiście pomijamy tu wszelkie (i ważne jakby nie patrzeć) czynniki fizyczne, praktyczne i organizacyjne. Porównania te mają jedynie służyć skali, która jak widać obrazuje, że odległość Słońca od Ziemi nie jest wcale taka mała.

Czym jest peryhelium i aphelium Ziemi?

Niestety Ziemia nie znajduje się bez przerwy w stałej odległości od Słońca i wartości te dosyć mocno zmieniają się w regularnych odstępach czasu. W momencie, gdy Ziemia znajduje się w peryhelium, czyli punkcie na orbicie położonym najbliżej Słońca, to odległość pomiędzy tymi ciałami niebieskimi wynosi 147,1 mln km. Punkt na ziemskiej orbicie położony najdalej od Słońca, nazywamy z kolei aphelium. Wtedy właśnie nasza planeta znajduje się w odległości 152,1 mln km od Słońca. Z uwagi na wymienione odchylenia, do obliczeń wykorzystuje się średnią wartość odległości, czyli wspomniane 149,6 mln km.

Czym jest jednostka astronomiczna AU?

Z odległością pomiędzy Ziemią a Słońcem związana jest pozaukładowa jednostka odległości, powszechnie używana w astronomii – jednostka astronomiczna AU (ang. astronomical unit). Odległość ta jest równa dokładnie 149 597 870 700 m, tym samym dystans ten odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca. Definicja oraz oznaczenie jednostki astronomicznej AU zostały przyjęte w wyniku posiedzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pekinie w 2012 roku. Jednostka astronomiczna jest często stosowana w celu określenia odległości pomiędzy obiektami w naszym Układzie Słonecznym.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze