Odległość Ziemi od Słońca. Jak daleko od nas jest Słońce?

Odległość Ziemi od Słońca. Jak daleko od nas jest Słońce?

Ciekawostki

Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez światła słonecznego. Co więcej, bez obecności tej gwiazdy, powstanie skomplikowanych form życia nie byłoby nawet możliwe. A czy wiesz, ile wynosi odległość Ziemi od Słońca i jak długo biegnie światło słoneczne zanim dotrze do Ziemi? Koniecznie sprawdź nasz dzisiejszy artykuł, który doskonale wyjaśnia te kwestie.

Co wiemy o Słońcu?

Zarówno o strukturze Słońca, jego historii, wymiarach i zachowaniu można napisać całkiem sporą książkę. W Internecie natkniemy się na tysiące ciekawostek astronomicznych związanych najbliższą nam gwiazdą. Na tę chwilę wiemy całkiem sporo. Przede wszystkim kwalifikujemy Słońce jako żółty karzeł. Jego gęstość wynosi 1408 kg/m³, podczas gdy w centrum gwiazdy może sięgać nawet 162 200 kg/m³. Czy Słońce jest duże? Jeżeli mówimy o jego promieniu – czyli 696 342 km, nasza rodzima gwiazda wypada średnio pod tym kątem. We wszechświecie znajdziemy zarówno mniejsze, jak i niewyobrażalnie wielkie gwiazdy.

Odległość Ziemi od Słońca – jak daleko jest Słońce?

Słońce znajduje się w odległości 149 600 000 km od Ziemi. To oznacza, że światło potrzebuje aż 8 minut i 19 sekund aby dotrzeć z powierzchni Słońca do naszej planety. A zatem gdyby Słońce nagle zniknęło, to nadal widzielibyśmy je jeszcze przez nieco ponad 8 minut.

Czy liczba prawie 150 milionów kilometrów powinna robić jakieś wrażenie? To zależy jak na to spojrzeć. Gdybyśmy chcieli zapakować do autobusu całą naszą rodzinkę i paru znajomych, dotarlibyśmy na Słońce po 142 latach – przyjmując, że “jedziemy” non-stop z prędkością 120 km/h.

Co innego gdyby wziąć możliwości najszybszego samolotu na świecie, czyli X-43, którego prędkość maksymalna wynosi aż 11,854 km/h. Wtedy lot na Słońce zająłby nam tylko 526 dni. Oczywiście pomijamy tu wszelkie (i ważne jakby nie patrzeć) czynniki fizyczne, praktyczne i organizacyjne. Porównania te mają jedynie służyć skali, która jak widać obrazuje, że odległość Słońca od Ziemi nie jest wcale taka mała.

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze