Mila lądowa i mila morska – ile to metrów? Przelicznik

Mila lądowa i mila morska – ile to metrów? Przelicznik

Ciekawostki

Mile lądowe oraz mile morskie są bardzo powszechnie wykorzystywanymi jednostkami odległości. Niestety, nie zawsze słysząc o konkretnych odległościach wyrażonych w milach lądowych lub morskich mamy pojęcie, ile to będzie w przeliczeniu metrów. W dzisiejszym poradniku rozwiejemy te wątpliwości i sprawdzimy, ile wynosi mila lądowa i mila morska. Najpierw jednak sprawdźmy, czym wyróżniają się znane na całym świecie systemy miar: metryczny i imperialny.

System metryczny i imperialny – czym się różnią?

Oglądając filmy amerykańskie lub brytyjskie, czy też grając w różnego rodzaju gry komputerowe możemy dostrzec zasadnicze różnice pomiędzy jednostkami metryczny a imperialnymi jednostkami odległości. Z czego one wynikają? System metryczny miał swój początek już w 1791 roku, kiedy to we Francji przyjęto definicję metra jako 1/10 000 000 długości mierzonej wzdłuż południka paryskiego od równika do bieguna. Z kolei sama nazwa “metr” przyjęła się już rok później. Obecnie cały układ SI (Międzynarodowy Układ Jednostek Miar) jest stworzony w oparciu o metryczny system miar.

System imperialny z kolei wywodzi się z Wielkiej Brytanii oraz dawnych kolonii brytyjskich, w których dalej jest użytkowany. Jednostki imperialne dosyć mocno różnią się od znanych nam jednostek metrycznych. Właśnie do takich należy omawiana mila lądowa oraz mila morska.

Mila lądowa – ile ma metrów?

Mila lądowa (international mile, mi) wynosi dokładnie 1609,344 m (~1,6 km) i równa się 1760 jardom. Ta pozaukładowa jednostka odległości powstała w ujednoliconej formie stosunkowo niedawno, bo dopiero w roku 1959 roku za sprawą porozumienia podpisanego przez 6 państw: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Kanadę, Australię, Nową Zelandię oraz Związek Południowej Afryki (ZPA).

Mila morska – ile ma metrów?

Mila morska (inaczej mila żeglarska) wynosi dokładnie 1852 m (~1,85 km). Dzieli się kolejno na 10 kabli i 6076 stóp. Mile morskie wykorzystywane są powszechnie w nawigacji morskiej i powietrznej. Pochodną mili morskiej jest węzeł (1 mila morska na godzinę, 1,852 km/h).

Sprawdź również, 1 kilogram ile to gramów.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze