Ile waży łyżeczka soli? Poznaj wagę łyżeczki soli kuchennej

Ile waży łyżeczka soli

Sól kuchenna znana jest ludzkości od bardzo dawna i do dzisiaj ciężko znaleźć dla niej dobry odpowiednik. Bez soli kuchennej ciężko obejść się w kuchni, ponieważ wydobywa ona smak niemal każdej potrawy, chociaż sama wyróżnia się bardzo słonym smakiem. Co zrobić, gdy musimy dodać do przepisu konkretną ilość soli, a nie mamy przy sobie czułej wagi kuchennej? Wtedy warto dowiedzieć się, ile waży łyżeczka soli!

Ile waży łyżeczka soli kuchennej?

Jedna łyżeczka soli waży ok. 6 gramów [g] i można to przeliczyć na ok. 10 szczypt. Ciężko podać konkretne wartości, ponieważ łyżeczki kuchenne mogą przybierać różne kształty. Jedne są bardziej płaskie, podczas gdy inne bardziej wypukłe i pojemne. A zatem warto przyjąć średnią wartość 6 gramów. Wiedza ta może przydać się wtedy, gdy chcemy przyrządzić daną potrawę zgodnie z przepisem. W książkach kulinarnych najczęściej jest mowa o szczyptach soli albo o łyżeczkach. Rzadziej widujemy konkretne wartości wagowe, niemniej jednak trzeba być na to przygotowanym.

Ile waży łyżka soli kuchennej?

Jedna łyżka soli waży ok. 20 gramów [g] i jest to nieco ponad 3 razy soli więcej niż mieści się na łyżeczce.

Jako ciekawostkę można dodać, że zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi sól stołowa w Polsce jest dodatkowo wzbogacana jodkiem potasu lub jodanem potasu, tak aby 100 g soli kuchennej zawierało 2,3 mg jodu. Tym samym w 1 kg soli kuchennej znajduje się 30 mg jodku potasu lub 39 mg jodanu potasu.

Sprawdź również, 1 kilogram ile to gramów, ile waży 1 litr wody, ile waży szklanka mąki oraz jaka jest temperatura wrzenia wody i temperatura wrzenia oleju.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.