Czy zastanawiałeś/-aś się kiedykolwiek, dlaczego mokre ubrania trudniej zdjąć niż suche? Jakie zjawiska fizyczne stoją za tym fenomenem i czy istnieje sposób, aby szybciej ściągnąć z ciała mokre ubranie? Dowiedz się również, dlaczego przez wilgotną odzież szybciej tracimy ciepło i jest to szczególnie niekorzystne w przypadku niskich temperatur.
Dlaczego mokre ubrania trudniej zdjąć niż suche?
Wszystkiemu winna jest woda, którą nasączona jest odzież. Zawilgocony materiał o wiele ściślej przylega do naszego ciała, co powodowane jest zwiększoną siłą tarcia (przylegania) pomiędzy cząsteczkami wody a naszą skórą. Zarówno woda, materiał, jak i cząsteczki naszego ciała, wzajemnie się przyciągają i to powoduje, że ściągnie mokrego ubrania jest dla nas tak kłopotliwą czynnością.
Czy istnieje jednak sposób, aby szybciej zrzucić z siebie przesiąkniętą wodą odzież? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika, która polega nie na przesuwaniu wilgotnej odzieży po skórze, ale jej odrywaniu (odchylaniu i ściąganiu). Dzięki czemu znacząco maleje siła tarcia i o wiele szybciej pozbędziemy się mokrych ubrań.
W praktyce wygląda to tak, że jeśli mokra jest koszula lub t-shirt, to nie zdejmujemy go pociągając w górę za kołnierzyk (jak zwykle robią to mężczyźni), lecz odciągając od ciała chwytając za jego dolną część i pociągając w kierunku głowy (tak jak częściej wykonują to kobiety). Jeżeli z kolei mamy do czynienia z mokrymi spodniami, to starajmy się nie zsuwać ich tak jak to zwykle robimy (np. pociągając za nogawki), lecz zacznijmy od pasa, ściągając spodnie w dół i jednocześnie przewijając je na lewą stronę. Dzięki temu mokry materiał będzie odrywany od powierzchni ciała, a nie przeciągany po niej.
Dlaczego mokra odzież jest ciemniejsza?
Kolejną ciekawą kwestią jest to, że mokra odzież zmienia swój kolor na ciemniejszy. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że jest to swojego rodzaju iluzja. Zwyczajnie mokre włókna ubrania ulegają sklejeniu, przez co przepuszczają mniej światła, które trafia do naszych oczu. Poszczególne włókna w suchych ubraniach są od siebie odseparowane, dzięki czemu światło o wiele lepiej przenika przez taki materiał. Takie zjawisko sprawia, że interpretowana przez nasz centralny ośrodek nerwowy powierzchnia wydaje się jaśniejsza i właśnie to jest jej naturalny kolor.
Dlaczego mokre ubranie szybciej wychładza?
Oglądając wszelkiego rodzaju filmy dokumentalne – szczególe te z rodzaju surwiwalowych – możemy dostrzec, że osoby przebywające aktualnie w zimnym klimacie bądź też zmuszone do przepłynięcia rzeki, najszybciej jak to możliwe, ściągają z siebie mokre ubrania. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ mokre ubranie o wiele szybciej wychładza nasze ciało. Cząsteczki wody skutecznie absorbują ciepło naszego ciała i o wiele szybciej oddają je do powietrza.
Ciekawostką może być natomiast fakt, że nie zaleca się ściągania przemoczonych butów w ekstremalnie niskich temperaturach. Zdania wśród podróżników są w tym temacie podzielone i zarówno plusów, jak i minusów tego rozwiązania jest bardzo dużo. Patrząc jednak na ogólne korzyści dla człowieka, lepiej jest przemieszczać się w mokrych butach. Dlaczego? Ponieważ szczelnie otulają one nasze stopy i o ile będzie nam co prawda zimniej, tak ciepło naszego ciała będzie przez cały czas ogrzewać wnętrze buta.

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.