Czy fluor szkodzi na zęby? Jakie pasty do zębów są najlepsze?

Czy fluro szkodzi na zęby

Fluor w paście do zębów pełni przede wszystkim funkcję antybakteryjną i zapobiega powstawaniu próchnicy. Niestety podobnie jak ze wszystkim, również i nadmiar fluoru może poważnie zaszkodzić. Co zatem warto wiedzieć na temat fluoru w paście do zębów i jego szkodliwości na zęby? Ile razy myć zęby aby sobie nie zaszkodzić? Wszystko wyjaśnię w dzisiejszym artykule.

Czym jest fluor i jakie ma właściwości?

Fluor został odkryty stosunkowo niedawno bo dopiero w 1883 roku. Ten jasnożółty gaz ten wyróżnia się wysoką reaktywnością i występuje w ludzkim organizmie w formie fluoroapatytu. Jest również powszechnym składnikiem past do zębów. Niedobór fluoru prowadzi do rozwoju szkodliwych bakterii, a dalej próchnicy. Co bardzo ważne, nadmiar fluoru jest szkodliwy dla naszego zdrowia i wywołuje schorzenie zwane fluorozą, które objawia się nieprawidłowym tworzeniem szkliwa na zębach.

Wysokim zapotrzebowaniem na fluor cechują się nowo wyrznięte zęby, które cierpią na niedobór minerałów. Jednocześnie są bardziej podatne na działanie szkodliwych bakterii. Z tego powodu bardzo istotna jest dodatkowa suplementacja zębów fluorem np. w postaci żelu, tabletek do ssania lub płukanek.

Jak działa fluor w paście do zębów?

Pasty do zębów z fluorem to istna rewolucja gospodarcza. Są wygodne w użyciu, tanie, zostawiają świeży oddech i zapobiegają powstawaniu próchnicy. Jak zadanie ma w tym wszystkim fluor? Przede wszystkim blokuje niektóre enzymy wytwarzane przez bakterie, hamując przy tym wytwarzanie szkodliwych na szkliwo kwasów (przemianę cukrów).

Poza tym fluor oddziałuje na biologiczne procesy komórkowe bakterii (zaburza transport glukozy), przez co ogranicza ich namnażanie. Fluor w kontakcie ze szkliwem, wytwarza na nim specjalną powłokę, która utrudnia przywieranie do niej bakterii.

Czy fluor jest szkodliwy? Jaki ma wpływ na zdrowie?

Niestety nadmiar fluoru może stanowić niemałe lub wręcz śmiertelne zagrożenie. Jego dawka śmiertelna wynosi 32 mg/1 kg masy ciała, a już przy 4 mg/1 kg masy ciała wywołuje poważne zatrucie. Objawy zatrucia fluorem to m.in. biegunka, problemy z oddychaniem, bóle brzucha, nieprawidłowa praca serca. W takich przypadkach stosuje się leczenie z wykorzystaniem wapnia, który wiąże fluor w mniej niebezpieczne związki.

Czy potrzeba dużo, aby zatruć się fluorem i czy pasty do zębów są bezpieczne? Okazuje się, że ilość fluoru w tych produktach jest całkowicie bezpieczna – również dla kobiet w ciązy. Średnia zawartość fluoru w paście do zębów wynosi od 500 do 1500 ppm. Patrząc na to jednostkowo, w jednej dawce pasty do zębów nakładanej na szczoteczkę, znajduje się ok. 2,2 mg fluorku. W przeliczeniu na dawkę śmiertelną dla przeciętnego człowieka, jest to ponad 2000 razy mniej. To oznacza, że możemy spokojnie myć zęby tyle razy, ile zalecają specjaliści (2-3 razy dziennie).

Pasta z fluorem czy bez? Jaką pastę do zębów kupić?

Na rynku znaleźć można różne pasty do zębów: ziołowe, wybielające, dla dziąseł wrażliwych, specjalistyczne dla protez oraz “all in one”. Które pasty sprawdzą się najlepiej i właściwie zadbają o higienę jamy ustnej? Podstawowym składnikiem pasty do zębów są środki polerujące oraz ścierne. To one pomagają usunąć osad nazębny i utrzymać zęby gładkie i wolne od zabrudzeń.

Dlaczego pasta do zębów się pieni? Jest to celowy zabieg, którego zadaniem jest zmiękczenie związków organicznych zalegających na płytce nazębnej. Spieniona pasta do zębów może również lepiej wnikać w trudno dostępne miejsca. Czy stosować pasty zawierające związki fluoru? Zdecydowanie pierwiastek ten pomaga chronić nasze szkliwo i zmniejsza ryzyko próchnicy nawet o 30%. Co robić, gdy dziąsła krwawią podczas szczotkowania? Wtedy warto szukać specjalnych past ze środkami przeciwzapalnymi.

Czy stosować pasty wybielające?

Na sklepowych półkach dostępne są specjalne pasty wybielające zęby. Mają odpowiednio dobrany skład, ale kosztują również odpowiednio więcej. Czy są jednak bezpieczne dla naszego szkliwa? W gruncie rzeczy nie powinny wywoływać skutków ubocznych, ale nie zaleca się stosowania past wybielających z nadmiarem. Mogą one przyczyniać się do powstania nadwrażliwości zębów z racji wysokiego wskaźnika ścieralności.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze