Podzespoły komputerowe stale są udoskonalane przez producentów sprzętu. Nic dziwnego, skoro muszą sprostać oczekiwaniom setek graczy oraz użytkowników biurowych. A czy wiesz co znajduje się w jednostce centralnej komputera? Sprawdźmy, co znajdziemy we współczesnej obudowie komputerowej!
Jakie wyróżniamy podzespoły komputerowe?
Zasilacz
Bez niego nie bylibyśmy w stanie nawet uruchomić komputera. Zasilacz komputerowy to w gruncie rzeczy niewielka skrzynka, z której wychodzi okablowane dostarczające energię elektryczną do poszczególnych podzespołów w obudowie komputerowej. Nowoczesne zasilacze dysponują mocą na poziomie nawet 1000 watów.
Płyta główna
Do niej przytwierdzone są lub też podłączone niemal wszystkie podzespoły komputerowe, takie jak pamięć RAM, karta graficzna, dyski twarde czy napędy optyczne. Płyta główna jest niczym ogromny układ scalony, który komunikuje pomiędzy sobą wszystkie elementy składowe komputera.
Procesor
Mówi się, że procesor to serce komputera i trudno się z tym nie zgodzić. Przetwarza on informacje w zastraszającym tempie, dokonując kilku miliardów obliczeń w ciągu zaledwie jednej sekundy. Procesor to jedna z droższych części zestawu komputerowego. Wyróżnia się dwóch czołowych producentów procesorów komputerowych: AMD oraz Intel.
Pamięć RAM
Kości pamięci RAM nie są przesadnie duże i mieszczą się w dłoni (mają długość ok. 13 cm). Ich zadaniem jest przechowywanie danych tymczasowych, niezbędnych do działania aplikacji komputerowych oraz systemu operacyjnego. Wraz z wyłączeniem komputera, dane przechowywane w pamięci RAM, ulegają skasowaniu.
Dyski twarde HDD/SSD
Dyski twarde służą do trwałego przechowywania danych na komputerze. W przeciwieństwie do pamięci RAM, informacje na nich zapisane, nie znikają po wyłączeniu komputera. Nowoczesne dyski twarde są w stanie zapisać nawet kilka terabajtów danych.
Karta graficzna
Odpowiedzialna jest przede wszystkim za wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Obecnie karty graficzne mogą stanowić największy wydatek podczas składania komputera, ponieważ z racji swojej ogromnej wydajności i wielowątkowego działania, świetnie spisują się w formie koparek do kryptowalut.

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.