Odzież robocza i BHP – jak wybrać i jaką kupić?

Odzież robocza i BHP – jak wybrać i jaką kupić?

Pracując w warsztacie jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma niebezpiecznymi czynnikami. Istnieje co najmniej kilka typów zagrożeń: prąd elektryczny, ekspozycja na spaliny, nadmierny hałas, czynniki chemiczne, możliwość wychłodzenia i poparzenia, możliwość doznania urazu podczas upadku z wysokości i wiele innych.

Wypadki i uszkodzenia ciała podczas obsługi rozmaitych maszyn i narzędzi warsztatowych niestety nie należą do rzadkości. Ich przyczyną najczęściej jest nasza nieostrożność oraz nadmierny pośpiech. Na szczęście wielu takich sytuacji możemy uniknąć dbając o odpowiednie wyposażenie i dostosowując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym celu warto zainwestować w odpowiednie ubrania i akcesoria ochronne.

Rękawice do pracy w warsztacie

Korzystając z narzędzi i elektronarzędzi powinniśmy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Już jeden niewłaściwy ruch może skończyć się dla nas nieprzyjemnie, dlatego zawsze korzystajmy z odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do najpowszechniej i najchętniej stosowanych środków ochronnych w warsztacie należą rękawice robocze. Warto wspomnieć, że nie każde rękawice robocze zakupione w markecie budowlanym są środkiem ochrony indywidualnej w rozumieniu obowiązujących w Polsce przepisów BHP.

Rękawice robocze, w przeciwieństwie do specjalnych rękawic ochronnych, najczęściej stanowią po prostu zabezpieczenie przed zabrudzeniem. Takie „zwykłe” rękawice zapewniają nam zatem ochronę przed substancjami nieszkodliwymi dla naszego zdrowia. Rękawice robocze nie krępują ruchów, są także komfortowe i wygodne do noszenia.

Ważnym środkiem ochrony indywidualnej są rękawice ochronne. Pracując w warsztacie jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń, wśród których na pierwszym miejscu pod względem częstości występowania znajduje się porażenie prądem. O takie zagrożenie naprawdę nietrudno – wystarczy małe przetarcie na kablu zasilającym urządzenia, którego aktualnie używamy. Dlatego oprócz regularnego sprawdzania stanu technicznego naszych narzędzi powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki ochronne.

Używanie rękawic pozwala zminimalizować ryzyko porażenia prądem, a także ochronić nas przed innymi potencjalnymi zagrożeniami: przetarciami, skaleczeniami czy przecięciami. Rękawice ochronne zagwarantują nam pewny chwyt i optymalne zabezpieczenie dłoni przed urazami. Są one wykonywane z elastycznych materiałów odpornych na przenikanie wody. Najczęściej pokrywa się je antypoślizgowym silikonem.

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych rodzajów rękawic ochronnych, m.in. rękawice chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym, rękawice zabezpieczające przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi, rękawice chroniące przed czynnikami mechanicznymi czy rękawice chroniące przed czynnikami termicznymi. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem rękawic do warsztatu, zajrzyj na stronę: https://metroz.pl/122823-rekawice.

Okulary i maski

Dbanie o własne zdrowie w miejscu pracy jest bardzo ważne. Podczas obróbki materiałów często jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z opiłkami. Dlatego gdy nasza praca wiąże się z powstawaniem odpadów w postaci drobnych cząstek dla własnego bezpieczeństwa (i komfortu) zaopatrzymy się w specjalne okulary lub maski ochronne.

Dzięki tym prostym akcesoriom mikroskopijne zanieczyszczenia nie dostaną się wraz z powietrzem do naszych dróg oddechowych. Stosowanie masek ochronnych jest szczególnie wskazane podczas wykonywania prac szlifierskich. Duży wybór okularów i masek ochronnych znajdziesz na tej stronie: https://metroz.pl/122839-okulary-i-maski.

Odzież robocza i BHP

Niezwykle ważnym aspektem pracy w warsztacie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – jest bezpieczeństwo. Przestrzeganie zasad BHP to właściwie dbanie o własne życie, dlatego nie powinniśmy traktować tego jako kwestii drugorzędnej. Ze względu na rodzaj wykonywanych czynności pracownikowi warsztatu przyda się odpowiednia odzież robocza.

Takie ubrania chronią nas przed różnymi, łącznie z najbardziej ekstremalnymi czynnikami, z jakimi mamy do czynienia podczas codziennego poruszania się po warsztacie czy hali produkcyjnej. Solidne ubrania ochronne (na przykład te dostępne tutaj: https://metroz.pl/122750-odziez-robocza-i-bhp) mogą zapobiec nieszczęśliwym wypadkom nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

Strój roboczy powinien być oczywiście dopasowany do konkretnego stanowiska pracy. Do odzieży roboczej i BHP możemy zaliczyć praktycznie każdy element ubioru: spodnie, kurtki, bluzy, kombinezony, buty itd. Bardzo ważne są także dodatkowe akcesoria, jak kaski, czapki, maski, okulary czy rękawice.

Kategoria: BHP