Jaką odzież wybrać do pracy w chłodni?

Jaką odzież wybrać do pracy w chłodni?

Długotrwała praca w chłodnych warunkach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego też pracownicy przebywający w chłodni lub mroźni powinni zaopatrzyć się w odpowiednią odzież do pracy w niskich temperaturach spełniającą wymogi BHP.

Wbrew pozorom nie są to typowe ubrania tekstylne, jakie nosimy w chłodniejsze dni. Odzież do pracy w chłodni musi zapewnić pracownikowi nie tylko poczucie ciepła i komfortu, ale również nie krępować jego ruchów. W końcu pamiętajmy, że praca w tego typu miejscach związana jest głównie z przenoszeniem lub przewożeniem produktów. Czym zatem kierować się podczas wyboru odzieży do pracy w chłodniach lub zamrażarniach? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w poniższym artykule.

Czym jest odzież do pracy w niskich temperaturach?

Jest to specjalnie zaprojektowanie ubranie, które cechuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, a ponadto jego struktura pozwala na sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgotnego powietrza z jej wnętrza. Dzięki temu pracownicy nie tylko zachowują ciepłotę ciała, ale również czują się w ubraniu bardzo komfortowo.

Dlaczego jednak wspominamy o wilgotności? Ponieważ w trakcie wykonywania intensywnej pracy, na skutek pocenia się, tracimy ciepłotę ciała o wiele szybciej niż normalnie. Między innymi z tego też powodu powinniśmy dobierać odzież termoizolacyjną odpowiednią nie tylko do panującej w pomieszczeniu temperatury, ale również do intensywności wysiłku podczas pracy.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że odzież do pracy w chłodni idealnie sprawdzi się do innych prac w niekorzystnych warunkach atmosferycznych na zewnątrz obiektu, takich jak deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. Tym samym odzież do pracy w niskich temperaturach jest wysoce funkcjonalna w bardzo szerokim zakresie.

Jak wybrać dobrą odzież do pracy w chłodni?

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo specjalistycznych sklepów z odzieżą BHP dostosowaną do pracy w skrajnie niskich temperaturach. Co ciekawe oferta sprzedażowa nie obejmuje wyłącznie kurtek. Producenci tego typu ubrań pomyśleli w sposób kompleksowy, dzięki czemu pracownicy mogą wyposażyć się w m.in. specjalne kombinezony izotermiczne, czapki, kominiarki, spodnie “ogrodniczki”, rękawiczki czy też osłony na buty. Mnogość rozwiązań pozwala precyzyjnie dopasować odzież do pracy w niskich temperaturach do konkretnych wymagań i preferencji pracownika.

Więcej informacji na temat odzieży do pracy w niskich temperaturach, znajdą Państwo na stronie sklepu https://natare.pl/180-odziez-dla-chlodni-i-zamrazarni.

Kurtka do zamrażalni

Praca w chłodniach i zamrażarniach – co mówią przepisy?

Polskie prawo bardzo precyzyjnie określa wymogi względem pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w takich miejscach jak chłodnie czy zamrażarnie. Przede wszystkim osoby ciągle przebywające w zamkniętych pomieszczeniach o temperaturze poniżej 10 °C i narażone na efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (mężczyźni) lub 1000 kcal (kobiety) w ciągu jednej zmiany, powinny otrzymywać ciepły posiłek zapewniony przez pracodawcę (niedopuszczalne jest wypłacanie ekwiwalentu pieniężnego).

Przepisy równie precyzyjnie określają warunki koniecznie do noszenia odzieży ciepłochronnej, na podstawie których temperatura graniczna wynosi +4 °C (czyli temperatura panująca np. w omawianych dzisiaj chłodniach lub zamrażarniach). Wtedy zadaniem takiej odzieży jest niedopuszczenie do spadku temperatury ciała o więcej niż 1 °C. Naturalnie przepisy BHP są o wiele bardziej szczegółowe, o czym pewnie napiszemy w przyszłości. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nieco wyjaśniliśmy kwestię odzieży termoizolacyjnej, wykorzystywanej w chłodniach lub mroźniach.

Kategoria: BHP