Jak wybrać dobre buty robocze do pracy?

Jak wybrać dobre buty robocze do pracy?

Wybór obuwia sportowego, eleganckiego czy nawet codziennego jest w stanie pochłonąć znaczną część uwagi. Oprócz estetyki wykonania, brane jest pod uwagę jakość, praktyczność i wygoda. Mimo że w butach roboczych codziennie spędza się wiele godzin, temat ten z niewiadomych przyczyn nie jest już tak absorbujący. A przecież od odczuwalnego komfortu pracownika zależy także wydajność jego pracy. Procedury prowadzone w sytuacji uszkodzenia ciała w miejscu pracy mogą zakłócić proces produkcyjny. Badania wskazują, że stopy są szczególnie narażoną częścią ciała, powstaje zatem pytanie, jakie obuwie robocze będzie najodpowiedniejsze?

Buty ochronne, względy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo wpływa nie tylko na jakość wykonywanych obowiązków, wzmaga także zaufanie do pracodawcy. Wzmożona liczba wypadków przy pracy budzi uzasadnioną nieufność kontrahentów. Może wskazywać, że w firmie nie wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami. Jednym słowem, nie tylko konsekwencje prawne i ekonomiczne powinny wpływać na odpowiednie wyposażenie załogi w środki ochrony, lecz także powinny być brane pod uwagę normy współżycia społecznego.

Prawo pracy a buty robocze

Kwestia obejmująca między innymi buty robocze została ujęta w przepisach zawartych w artykułach 207 § 2 oraz 237 § 1 kodeksu pracy. Nakładają one obowiązek dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej, w tym pojęciu mieści się także ochrona stóp. Oczywiście, to przedsiębiorca dokonuje oceny, jakie obuwie będzie spełniało wymogi bezpieczeństwa pod kątem specyfiki wykonywanych zadań. Zatem w jego gestii leży decyzja, czy zastosować obuwie pełne, czy też odpowiedniejsze będą np. sandały robocze.

Rodzaje butów roboczych

Dla lepszego zobrazowania zagadnienia można pokusić się o prostą kwalifikację obuwia ochronnego, biorąc pod uwagę jego konstrukcję oraz zastosowanie.

Obuwie robocze dzielimy na:

  • Buty robocze – pełne, sięgające powyżej kostki. Zabezpieczają nie tylko stopę przed zranieniem, usztywniają także stawy stóp. Zachowują właściwości ochronne bez względu na aurę, przez co są skuteczne przy zadaniach wykonywanych na wolnym powietrzu.
  • Półbuty robocze (https://pol-paw.pl/polbuty-c-23_25.html) – charakteryzują się lżejszą budową, osłaniając stopę do kostki. Idealne do hal produkcyjnych, magazynów i sklepów. Stalowe podnoski osłaniają palce przed skutkami upadku ciężkich przedmiotów na nogę.
  • Trzewiki robocze (https://pol-paw.pl/trzewiki-c-23_27.html) – budową bardziej przypominają obuwie sportowe, aniżeli ochronne. Z uwagi na swą elastyczność i lekkość zalecane są do wszelkich lekkich prac serwisowych i montażowych. Trzewiki znajdą też zastosowanie w punktach sprzedaży detalicznej. Materiały wykorzystane do ich produkcji działają przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Wysoka przewiewność chroni stopy przed potem i otarciami.
  • Sandały robocze (https://pol-paw.pl/sandaly-i-klapki-c-23_26.html) – są najlżejszym produktem spośród wyżej wymienionych. Z powodzeniem spełnią swoje zadania w obiektach zamkniętych podczas czynności niewymagających przenoszenia ciężkich przedmiotów. Spotkać je można wśród pracowników opieki medycznej, zakładów fryzjerskich, zakładach gastronomicznych itd. Odkryta stopa daje poczucie odczuwalnego komfortu w trakcie wykonywania obowiązków.

Zakup odzieży ochronnej na podstawie dokumentów zakupu uprawnia przedsiębiorcę, do zaliczenia go w poczet kosztów uzyskania przychodów, zmniejszając tym samy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym.

Kategoria: BHP