Czapka ochronna zamiast kasku

Czapka ochronna

Dla wielu z nas coś takiego jak czapka ochronna zamiast kasku to chyba tylko synonim dowcipu, bo nauczyliśmy się tego, że tylko trwały kask wykonany z twardego tworzywa lub stali należycie chroni głowę, z drugiej strony wewnętrzna wyściółka kasku to raczej coś elastycznego, czyli coś chroniącego kości czaszki i nasz mózg przed siłą ciosu.

Czapka ochronna i elastyczne kaski.

W obecnych czasach te elastyczne kaski mogą być nazywanymi czapkami ochronnymi, choć używają ich głównie rowerzyści, którzy chcą wyraźniej chronić głowę przed skutkami wywrotki na piaszczystym zboczu w lesie. W tych miejscach nawet te typowe wypadki mogą mieć nieciekawe konsekwencje i to tylko ze względu na to, że z boku drogi wystają dość twarde konary, a taki elastyczny kask czy też czapka ochronna to gadżet, który na dokładką da się złożyć i schować do większej kieszeni lub do plecaka, który aktualnie mamy na plecach. Z kaskiem się nam raczej tak nie uda, bo ma on znaczne gabaryty i po schowaniu do plecaka będzie on dostrzegalnym po każdym jego otworzeniu. Chyba dlatego nowoczesny rowerzysta, który nie ryzykuje życia w szybkich zjazdach szuka raczej nakrycia głowy takiego jak czapka ochronna, która jest opcją lekką, elastyczną i co najistotniejsze chroni przed intensywnym słońcem lub przed deszczem.

Czapka ochronna – wygoda i ochłoda.

wielu z nas jest świadomych tego, że latem się intensywniej grzejemy w tym skwarze z nieba, a lżejsze ubrania nie zawsze chronią nas należycie doskonale. Podobnie jest też z tą standardową i tanią czapką. Mowa tu o tym, że tylko ta czapka ochronna chroni przed przegrzaniem głowy, czyli przed udarem cieplnym, a on jest równie groźny jak potrącenie rowerzysty bez kasku. Rzecz jasna do czapki ochronnej trzeba mieć też ten zapas wody, bo to właśnie dzięki niemu możemy się lepiej schłodzić i napić, wtedy gdy jest to niezbędne. Wiele znaczy też ta znajomość własnych możliwości. Jednym słowem nie możemy przecenić własnych możliwości i to niezależnie od tego czy biegniemy, czy jedziemy rowerem. Trzeba być pewnym tego ile możemy pokonać kilometrów z litrową butelką wody i to wtedy gdy słońce doskwiera nam w każdej sekundzie, bo ta wiedza ratuje życie.

Czapka ochronna w pracy.

Taka dobra czapka ochronna może się nam przydać w pracy i nie chodzi tu o pracę na budowie z cegłami i młotkami. Męczącą jest też praca na działce rekreacyjnej wtedy gdy słońce świeci wyjątkowo intensywnie, a na niebie brakuje chmur. wtedy też trzeba mieć butelkę wody blisko siebie i czapkę ochronną na głowie, bo dzięki niej głowa się nie nagrzewa zbyt intensywnie. Można też na dokładkę gdzieś wbić sobie parasol przeciwsłoneczny, a pod nim rozstawić krzesło i niewielki stolik. Gadżety tego rodzaju musi mieć każdy działkowicz i to zwłaszcza jeśli na działkę dojeżdża rowerem po grząskich drogach gruntowych. W tego typu przypadkach dana osoba może się już zmęczyć w drodze na działkę, a tu jeszcze na dokładkę trzeba popracować i właśnie dlatego czapka ochronna chroniąca przed przegrzaniem to opcja obowiązkowa, choć za opcję obowiązkową można uznać też wypoczynek tuż po dojechaniu rowerem.

Artykuł powstał we współpracy z anco.com.pl

Kategoria: BHP
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze